Realization of pulse shaping in high frequency communication systems by using harmonic generation for different modulation techniques
Harmonik üretimi kullanarak farklı modulasyon teknikleri için darbe şekillendirmenin yüksek frekans haberleşme sistemlerinde gerçekleştirilmesi
- Tez No: 896596
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Haberleşme sistemlerinde artan veri miktarı, yüksek bant genişliği ihtiyacını doğurmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için en iyi çözümlerden biri milimetre dalga (mmWave) bandının kullanılmasıdır. Ancak, mmWave bandında doğrudan sinyal üreten bileşenler bulunmadığından frekans çarpıcılar kullanılmaktadır. Bu bileşenleri kullanan yüksek taşıyıcı frekansına sahip sistemler mevcut olsa da, standart iletişim modelleri bu bantta veri iletimine uygun değildir ve verinin geri elde edilmesinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu tez, bu sorunların çözümüne ve farklı modülasyon türleri için sistem performansının iyileştirilmesine yönelik yöntemler sunmaktadır. Tezde, harmonik frekans çarpımı yoluyla frekans yükseltmenin iletilen veri darbe şekli ve veri hızı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, darbe şekillendirme yoluyla iletilen veri göz diyagramı sinyal gürültü oranının (SNR) 3 dB iyileştirilebileceğini veya veri hızının yüzde 20 artırılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, Nyquist'ten-Daha-Hızlı (FTN) iletim yönteminin harmonik alıcı ile birlikte kullanımı araştırılmıştır. Benzetim sonuçları, harmonik alıcının belirli bir FTN faktörü aralığında sistem performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Tez, mmWave bandında, frekans çarpımı ile MPSK veri iletimi için özgün bir yıldız diyagramı modifikasyonu yöntemi önermektedir. Bu yöntem, alıcıda değişiklik yapmadan, modifiye edilmiş MPSK modülatörünün hata performansını iyileştirdiğini doğrulamaktadır. Son olarak tez, frekans çarpımına uyumlu deneysel bir sistem kullanarak mmWave bandında veri iletimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, harmonik modüleli MPSK veri iletimi 30 GHz'de gerçekleştirilerek, harmonik modüleli BPSK veri iletimi 2.3 dB güç cezası ile sağlanmıştır. Sistemin hata performansındaki iyileşme, önerilen yöntemin etkinliğini ve mmWave bandında harmonik modülasyonlu MPSK veri iletimi için uygunluğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing volume of data in communication systems demands higher bandwidth. One of the best solutions to meet this demand is the use of the millimeter wave (mmWave) band. However, since there are no components that directly generate signals in the mmWave band, frequency multipliers are used. Although systems with high carrier frequencies utilizing these components exist, standard communication models are not suitable for data transmission in this band, and issues arise in data recovery. This thesis presents methods for solving these issues and improving system performance for different modulation types. In the thesis, the effects of frequency upconversion through harmonic frequency multiplication on the transmitted data pulse shape and data rate have been investigated. The results show that through pulse shaping, the signal-to-noise ratio (SNR) of the transmitted data eye diagram can be improved by 3 dB or the data rate can be increased by 20 percent. Additionally, the use of the Faster-than-Nyquist (FTN) transmission method with a harmonic receiver has been investigated. Simulation results indicate that the harmonic receiver improves system performance within a certain FTN factor range. The thesis proposes a novel constellation modification method for MPSK data transmission utilizing the frequency multiplication in the mmWave band. It confirms that the modified MPSK modulator enhances error performance without altering the receiver. Finally, the thesis aims to achieve data transmission in the mmWave band using an experimental system compatible with frequency multiplication. In this context, harmonic modulated MPSK data transmission was conducted at 30 GHz, achieving harmonic modulated BPSK data transmission with a 2.3 dB power penalty. The improvement in the system's error performance demonstrates the effectiveness of the proposed method and its suitability for harmonic modulated MPSK data transmission in the mmWave band.