Legal pluralism among muslims in contemporary Baghdad: An ethnographic approach
Çağdaş Bağdat'ta müslümanlar arasında hukuki çoğulluk: Etnografik bir yaklaşım
  1. Tez No: 896606
  2. Yazar: THURAYA ABDULATEEF ABDULRAHMAN AL-NASERI
  3. Danışmanlar: PROF. RAMAZAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Müslüman ülkelerde şeriat, aşiret ve devlet şeklinde üçe bölünmüş bir düzen genelde hâkim olmuştur. Osmanlı'nın Irak'ı yönetmesi sırasında, 1839'daki Tanzimat reformlarına kadar şeriat devlet yasası olarak uygulanıyordu. Bu noktada, bazı Batı medeni kanunları getirildi ve uygulandı, ve bu da yasal çoğunluğun ortaya çıkmasına yol açtı. Aşiretler, Müslüman toplumlarda her zaman önemli bir rol oynamıştır fakat nüfuzları devletin yetkilerini uygulama kabiliyetinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Devlet ne kadar güçlüyse aşiretler üzerindeki kontrolü de o kadar fazladır ve bunun tam tersi de geçerlidir. 2003'ten sonra, Irak sadece yönetim sisteminin değişmesi nedeniyle değil, aynı zamanda 2006 -2007'deki iç savaş nedeniyle de siyasi, hukuki ve sosyal düzeyde radikal değişiklikler geçirdi. Bu çalkantılı dönemde, hükümet aygıtları genellikle işlevsiz kaldı ve bu da aşiret ilişkilerinin yeniden canlanmasına yol açtı. Bu tez, birden fazla hukuk sisteminin bir arada varlığı ve etkileşimi ile karakterize edilen çağdaş hukuki çoğulculuk olgusuna odaklanmaktadır. Bilhassa, hükümet aktörlerinin, aşiretlerin ve dini otoritelerin bu karmaşık yasal alana katılımını ve bu çoğulluğun Irak halkının günlük yaşamdaki hukuki bilincini nasıl etkilediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The tripartite arrangement of sharia, tribe, and state has prevailed in Muslim countries. During the Ottoman governance over Iraq, shariawas implemented as the state law until the Tanzimat reforms in 1839. At this point, certain Western civil codes were introduced and enforced, leading to the emergence of legal plurality. Tribes have always played an important role in Islamic communities, but their influence is highly affected by the state's capacity to enforce its mandate. The more powerful the state is, the more control it has over the tribes, and vice versa. After 2003, Iraq went through radical changes on political, legal, and social levels not only because of the change in the governance system but also due to the civil war in 2006- 2007. During this tumultuous period, the governmental apparatuses remained generally dysfunctional, which led to the revival of tribal affinities. This thesis focuses on the contemporary legal pluralismphenomenon, which is characterized by the coexistence and interaction of multiple legal systems. Specifically, it examines the involvement of governmental actors, tribes, and religious authorities in this complex legal domain and how this plurality affects the legal consciousness of the Iraqis in everyday life.