Effect of the pile properties and soil parameters on the dynamic behavior of piled foundations
Kazık özellikleri ve zemin parametrelerinin kazıklı temellerin dinamik davranışına etkisi
- Tez No: 896605
- Danışmanlar: Prof. Dr. BERNA UNUTMAZ, Assoc. Prof. Dr. NABİ KARTAL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüz dünyasında hızlı kentleşme, yeni yapılara uygun arazilerin azalmasına neden olmuş, bu durum da insanların taşıma gücü ve oturma sorunları olan zorlu zeminlerde yeni yapılar inşa etmek durumunda kalmalarıyla sonuçlanmıştır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için son dönemlerde çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Kazıklı temeller sorunlu zeminler üzerine inşa edilen yapılar için en sık kullanılan çözüm yöntemlerinden birisidir ve bu temel sistemlerinin tasarımı mühendislik açısından önemli bir husustur. Yapıların tasarımında sismik etkiler altında yapı, temel sistemi ve zemin arasındaki etkileşimlerin dikkate alınması büyük önem taşımaktadır. Örneğin, aynı zemin tabakası üzerinde aynı temel sistemine sahip bir bina, farklı deprem senaryolarında farklı davranışlar sergilemektedir. Ayrıca, kazıklı temellerin sismik davranışını zemin parametreleri ve yapısal özellikler gibi çok sayıda değişken etkilemektedir. Bir yapının yapısal bütünlüğünü ve sismik etkilere karşı güvenliğini sağlamak için deprem-yapı-zemin etkileşiminin ayrıntılı analizi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, kazıklı temellerin deprem yükleri etkisi altındaki davranışları Plaxis 2D sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda, farklı büyüklükte yer ivmelerine sahip deprem kayıtları kullanılarak gevşek kum, sıkı kum ve kaya birimlerinin çeşitli kombinasyonlarından oluşan tabakalı zemin profillerinde farklı çap, aralık ve boylara sahip kazıkların kinematik etkileşim analizlerini içeren bir parametrik çalışma yapılmıştır. Analiz sonuçlarında zeminlere etkiyen ivmeler ve kazıklara etkiyen iç kuvvetler (momentler ve kesme kuvvetleri) kıyaslanmış ve farklı değişkenlerin analiz sonuçları üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid urbanization in today's world has resulted in decrease of suitable lands for new constructions, forcing people to construct new buildings on challenging soils with bearing capacity and settlement issues. To overcome these challenges, various methods are implemented in the past few decades. Piled foundations are one of the most frequently used solutions for the structures built on problematic soils. The proper design of piled foundation system is an important aspect from engineering point of view. In the design of structures, it is crucial to consider the interactions between the structure, foundation system and soil under seismic effects. For instance, a building with identical foundation systems on the same soil layer may exhibit varying behavior during different earthquake scenarios. Moreover, numerous variables impact the seismic behavior of piled foundations, such as soil parameters and structural properties. To ensure the structural integrity and safety of a structure against seismic effects, thorough analysis of the earthquake-soil-structure interaction is significantly important. In this study, the behavior of piled foundations under the effect of seismic forces was investigated using Plaxis 2D finite element software. A parametric study was conducted involving kinematic interaction analysis of piles of different diameters, spacing, and lengths in layered soil profiles consisting of loose sand, dense sand, and rock units using earthquake records with different peak ground accelerations. Analysis results, including the accelerations in the soil and the internal forces of piles (bending moments and shear forces), were compared and the influence of different variables on the analysis results were discussed.