Plastik mafsal boyunun betonarme yapıların sismik davranışına etkisi
Effect of plastic hinge length on seismic behavior of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 896618
  2. Yazar: ALİ ÖZGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kuvvetli yer hareketlerine maruz kalan bir betonarme yapıda harekete karşı koyma nedeniyle oluşan atalet kuvvetleri elastik olmayan şekil değiştirmelerine yol açar. Yer hareketinin yapıda oluşturduğu bu tepki, yapı rijitliğinin azalmasına ve yapısal bütünlüğün korunması adına, farklı modlarda gerçekleşen salınım hareketleriyle enerji sönümleyebilmesine imkan tanır. Elastik olmayan şekil değiştirmeler, özellikle deprem sırasında yapısal elemanların belli noktalarında yoğunlaşır. Bu durum yapının taşıyıcı elemanlarında oluşan plastik mafsal bölgesi olarak açıklanır. Plastik mafsal bölgesinin uzunluğu için literatürde farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu çalışmada, literatürde yer alan farklı mafsal boylarına göre, 1975 yönetmeliğine göre yapıldığı varsayılan simetrik bir betonarme yapının sonlu elemanlar programı ile analitik modeli oluşturulmuştur. Deprem kaydı veri tabanlarından elde edilen ivme kayıtları bir periyot aralığında ölçeklenerek, oluşturulan modelin zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda yapılara ilişkin kat-yer değiştirme ve kat-göreli kat ötelemesi grafikleri oluşturularak plastik mafsal boyunun yer değiştirme ve göreli kat ötelemesine etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a reinforced concrete structure subjected to strong ground motions, inertia forces due to the resistance to motion cause inelastic deformations. This response of the ground motion to the structure allows the structure to reduce its stiffness and to absorb energy through oscillatory movements in different modes in order to maintain structural integrity. Inelastic deformations are concentrated at certain points of structural elements, especially during earthquakes. This situation is explained as a plastic hinge formed in the structural elements of the structure. There are different approaches in the literature for the length of the plastic hinge region. In this study, according to the different plastic hinge lengths in the literature, an analytical model of a symmetrical reinforced concrete structure, which is assumed to be constructed according to the 1975 regulations, was created with the finite element program. Acceleration records obtained from earthquake record databases are scaled in a period interval and nonlinear time history analysis of the model is performed. As a result of the analysis, storey-displacement and storey-relative storey drift graphs for the structures were created and the effect of plastic joint length on displacement and relative storey drift was revealed.