3-6 yaş arası çocuğa sahip olan ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına yönelik bilgi ve tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the knowledge and attitudes of parents who have children between the ages of 3 and 6 decently towards child sexual abuse in terms of different variables
- Tez No: 896619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma kapsamında 3-6 yaş arası çocuğa sahip olan ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına yönelik bilgi ve tutumları, ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Üzerinde inceleme yapılan değişkenler ebeveynlerin cinsiyeti, yaş grubu, gelir düzeyi, yaşadıkları çevre, aile tipleri, medeni durumları, çocuk cinsel istismarının ne olduğunu bilip bilmedikleri ve çocuk cinsel istismarı ile ilgili bir eğitim alıp almadıklarıdır. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeline göre düzenlenmiştir. Veri toplama aracı olarak ''Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Ebeveynler İçin Çocuk Cinsel İstismarı Bilgi/Tutum Ölçeği (Türkçe Uyarlaması)'' kullanılmıştır. Çalışma grubunu Tekirdağ ilinde ikamet eden, en az bir adet 3-6 yaş arası çocuğa sahip olan, herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan, cinsel taciz geçmişi olmayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 256 kadın ve 132 erkek olmak üzere 388 ebeveyn oluşturmuştur. Çalışma grubu oluşturulurken, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına yönelik bilgi ve tutumları cinsiyetlerine göre kadınlar lehine ''İnanç, Önleyici Tutumlar, Güven- Kaygı- Tekrar Cinsel İstismarı Yaşama'' alt boyutlarında ve toplam puanda farklılaşırken yaş grubunda yalnızca ''Mitler-Gerçekler'' alt boyutunda 36-40 yaş lehine farklılaşmıştır. Gelir düzeyine göre, ebeveynlerin kırsal veya kentsel alanda yaşamalarına göre ve medeni durumları göre ise farklılaşma görülmemiştir. Aile tipi değişkeninde ise yalnızca ''Bilgi-Tutum-Hizmetler ve Raporlama Bilgisi'' alt boyutunda çekirdek aile tipi lehine farklılaşma olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuk cinsel istismarını bilip bilmeme değişkeninde farklılaşmaya rastlanırken, daha önce çocuk cinsel istismarı ile ilgili bir eğitim alıp almama değişkeninde yalnızca ''Bilgi- Tutum-Hizmetler ve Raporlama Bilgisi'' alt boyutunda bir farklılaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, it was aimed to examine whether the knowledge and attitudes of parents who have children between the ages of 3 and 6 differ according to the sociodemographic characteristics of parents Decoupled or not. The variables examined are the gender of the parents, age group, income level, the environment in which they live, family types, marital status, whether they know what child sexual abuse is and whether they have received an education about child sexual abuse. The research is a quantitative study and is organized according to the relational screening model. The 'Parental Personal Information Form' and the 'Child Sexual Abuse Information/Attitude Scale for Parents (Turkish Adaptation)' were used as data collection tools. The study group consisted of 388 parents, including 256 women and 132 men, residing in Tekirdağ province, having at least one child aged 3-6, not having any psychiatric disorders, not having a history of sexual harassment and voluntarily participating in the study. Dec. While the working group was being formed, the criterion sampling method was used. Based on the findings of the study, parents' knowledge and attitudes towards child sexual abuse differed in favor of women according to their gender in the 'Belief, Preventive Attitudes, Trust- Anxiety- Experiencing Sexual Abuse Again' sub-dimensions and the total score, while they differed only in the 'Myths-Facts' sub-dimension in the age group in favor of 36-40 years. There was no differentiation according to the income level, according to whether the parents lived in rural or urban areas, and according to their marital status. In the family type variable, it was found that there was a differentiation in favor of the nuclear family type only in the 'Information-Attitude-Services and Reporting Information" sub-dimension. While there was a differentiation in the variable of whether parents knew about child sexual abuse, it was previously observed that there was a differentiation only in the sub-dimension of 'Information- Attitude-Services and Reporting Information' in the variable of whether or not they received an education about child sexual abuse.