The impact of supply chain innovation, risk management capabilities, knowledge management, company culture, and corporate social responsibility on competitive advantage (A study on Jordan phosphate mines co JPMC)
Tedarik zinciri ınovasyonu, risk yönetimi yetenekleri, bilgi yönetimi, şirket kültürü ve kurumsal sosyal sorumluluğun rekabet avantajı üzerindeki etkisi (Ürdün fosfat madenleri co JPMC'de bir çalışma)
  1. Tez No: 896631
  2. Yazar: IYAD ABDEL RAUOF OKLAH ALSHEYAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM AL-HAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu kapsamlı çalışma, Ürdün Fosfat Madenleri Şirketi (JPMC) içinde tedarik zinciri inovasyonu, risk yönetimi yetenekleri, bilgi yönetimi, şirket kültürü ve kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) gibi faktörlerin rekabet avantajı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İşletmeler giderek daha karmaşık ve rekabetçi ortamlarda faaliyet gösterdikçe, rekabet avantajını sağlayan çok yönlü sürücülerin anlaşılması kritik hale gelmektedir. Sağlam bir nicel analiz kullanarak, bu araştırma özellikle söz konusu faktörleri hedef almakta ve JPMC'de rekabet avantajını artırmaya yönelik kolektif ve bireysel katkılarını ayırt etmeyi amaçlamaktadır; JPMC, Ürdün'ün fosfat madenciliği endüstrisinde ana oyunculardan biridir. Çalışmanın sonuçları, beş faktörün de rekabet avantajına önemli katkılarda bulunduğuna dair ikna edici ampirik kanıtlar sağlamaktadır. Tedarik zinciri inovasyonu, özellikle yenilikçi tedarik zinciri uygulamalarının rekabet avantajındaki varyansın büyük bir kısmını oluşturduğunu gösteren bulgularla, belirleyici bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, risk yönetimi yetenekleri, bilgi yönetimi ve şirket kültürü de kritik sürücüler olarak bulunmuş ve her biri rekabet avantajı ile güçlü pozitif bir korelasyon göstermiştir. Özellikle, KSS'nin özellikle derin bir etkisi olduğu belirlenmiş, bu da sosyal sorumlu uygulamaların sadece etik zorunluluklar değil, aynı zamanda önemli rekabetçi faydalar sağlayabilen stratejik yatırımlar olduğunu öne sürmektedir. Bu bulgular, söz konusu faktörlerin rekabetçi bir üstünlük sağlamada önemini vurgulamanın yanı sıra, JPMC'nin özel bağlamı içindeki sinerjik etkilerini de öne çıkarmaktadır. Bu stratejik boyutların Ürdün fosfat madenciliği sektöründe rekabet avantajını nasıl etkilediğine dair detaylı içgörüler sağlayarak, bu çalışma mevcut bilgi birikimini genişletmekte ve hem endüstri uygulayıcılarına hem de akademik araştırmacılara değerli pratik sonuçlar sunmaktadır. Araştırma, zorlu bir endüstri manzarasında rekabetçiliği sürdürmek ve artırmak için kapsamlı stratejik uygulamaların entegrasyonunun önemini yeniden teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This comprehensive study investigates the impact of supply chain innovation, risk management capabilities, knowledge management, company culture, and corporate social responsibility (CSR) on competitive advantage within the Jordan Phosphate Mines Co (JPMC). As businesses operate in increasingly complex and competitive environments, understanding the multifaceted drivers of competitive advantage becomes critical. Employing a robust quantitative analysis, this research explicitly targets the abovementioned factors to discern their collective and individual contributions to enhancing competitive advantage at JPMC, a key player in Jordan's phosphate mining industry. The study's results provide compelling empirical evidence supporting the hypothesis that each factor significantly contributes to competitive advantage. Supply chain innovation emerged as a pivotal element, with findings indicating that innovative supply chain practices account for a substantial portion of the variance in competitive advantage. Similarly, risk management capabilities, knowledge management, and company culture were critical drivers, each demonstrating a strong positive correlation with competitive advantage. Notably, CSR was identified as having a profound impact, suggesting that socially responsible practices are not just ethical imperatives but also strategic investments that can yield significant competitive benefits. These findings underscore the importance of these factors in fostering a competitive edge and highlight their synergistic effects within the specific context of JPMC. This study extends the existing body of knowledge and offers valuable practical implications for industry practitioners and academic researchers by providing detailed insights into how these strategic dimensions influence competitive advantage in the Jordanian phosphate mining sector. The research reaffirms the significance of integrating comprehensive strategic practices to sustain and enhance competitiveness in a challenging industry landscape.