Demo füzyon reaktörlerinde üretim battaniyesi tasarımı
Breeding blanket design of demo fusion reactors
- Tez No: 896642
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
DEMO tipi nükleer füzyon reaktörlerinde yakıt olarak kullanılan trityum doğada eser miktarda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Serpent-2 Monte Carlo kodu kullanılarak demo tipi füzyon reaktörlerinde üretim battaniyesindeki trityum üretim oranını incelemek ve trityum üretim oranını artıracak battaniye tasarımını yapmaktır. Bunun için öncelikle DEMO füzyon reaktörlerinin üretim verileri ENEA ve EUROfusion tarafından gerçekleştirilen benzeşim verilerden yararlanılarak elde edilmiştir. Bu veriler çalışmanın ileri kısımlarındaki yeni benzeşim için girdi olarak kullanılmıştır. Reaktörün 3 boyutlu tasarımı için, Python programlama dilinde yazılmış ve füzyon reaktörü tasarımı için kullanılan, Paramak 0.8.8. BDT (Bilgisayar Destekli Tasarım) programı kullanılarak DEMO reaktörü tasarlanmıştır. Tasarlanan füzyon reaktörü Serpent-2'ye aktarılmış ve ENEA'nın benzeşim sonuçları ile aynı değerlerin alındığı görülmüştür. Daha sonra farklı trityum üretim oranları elde edinilmesi için üretim battaniyesi yapısı girdilerde değiştirilmiştir. Bu değişiklikler sonucunda ortaya çıkan yeni trityum üretim oranları kaydedilmiştir. Kaydedilen veriler ve yeni üretim battaniyesi konfigürasyonları trityum üretim oranının arttırılması için makine öğrenimi yardımıyla işlenilmiştir. Böylece trityum üretim oranının daha yüksek seviyelere çıkarılması için EUROfusion'un taban değer olarak belirlediği 1.15'i geçmek için yeni battaniye tasarımları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tritium, which serves as fuel in DEMO-type nuclear fusion reactors, is known to occur in trace amounts in nature. The aim of this study is to investigate the tritium production rate in the breeding blanket of DEMO-type fusion reactors, using the Serpent-2 Monte Carlo code, and to design the blanket enhancing this rate. For this purpose, production data for DEMO fusion reactor were obtained through simulation data from ENEA and EUROfusion. This data was then used as input for further simulations in the study. For the three-dimensional design of the reactor, Paramak 0.8.8 CAD (Computer-Aided Design) software, written in Python and used for fusion reactor design, was employed to design the DEMO reactor. The designed fusion reactor was subsequently transferred to Serpent-2, and it was confirmed that the same values were obtained through simulations using ENEA data. Subsequently, to achieve different tritium production rates, modifications were made to the breeding blanket structure in the input data. The resulting new tritium production rates were recorded. The recorded data and new breeding blanket configurations were processed using machine learning to increase the tritium production rate. As a result, new blanket designs were developed to surpass the baseline value of 1.15 set by EUROfusion for higher tritium production rates.