Füzyon ve hibrid reaktörlerde kullanilan bazi yapi materyallerinin nükleer özelliklerinin incelenmesi
Investıgatıon of nuclear propertıes of some structural materıals used ın fusıon and hybrıd reactors.
- Tez No: 302633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nükleer füzyon, yakıt bolluğu, emniyet ve minimum çevresel etkisi bakımından en cazip enerji kaynakları olabilmektedir. Her ne kadar önemli miktarda araştırma ve geliştirme olsa da füzyon reaktörlerinin enerji piyasasına girmesi belki de 2050 yılına doğru varabilir. Füzyon reaktörlerine alternatif olarak geliştirilmekte olan füzyon-fisyon (hibrid) reaktörleri, verimli yakıt üretimi, nükleer atık dönüşümü veya yakılması ve enerji üretimi bakımından önemli bir potansiyele sahiptirler. Füzyon veya hibrid reaktörlerde, yapısal materyallerinin seçimi nötronik performansları göz önüne alındığında oldukça önemlidir. Bundan dolayı, yapı materyallerinin nötron dağılımlarının bilinmesi ve diğer nükleer özelliklerinin araştırılması bu reaktörlerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada, füzyon ve hibrid reaktörlerde yapı materyalleri olarak kullanılan Be, Pb, Bi, Zr, Y, Mo, Nb, W ve Ta çekirdeklerinin parçacık başına bağlanma enerjileri, nötron, proton ve yük kare ortalamalarının karekökü (rms) yarıçapları ve nötron proton yoğunluk dağılımları Skryme-Hartree-Fock metodu ile incelenmektedir. Elde edilen sonuçlar, Rölativistik Ortalama Alan Teorisi (ROAT) ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nuclear fusion can be one of the most attractive sources of energy from the viewpoint of plenty of fuel, safety and minimal environmental impact. Although there have been significant numbers of researchs and developments the fusion energy reactors in to the energy market will be probably towards the year 2050. The fusion-fision (hybrid) reactors have been developed as alternative to fusion reactors have the important potential from the view of the fusil fuel production, transforming or firing of nuclear waste, and energy production. Selection of structural materials in a fusion or hybrid reactor is very important by taking into account of their neutronic performances. Therefore, the neutron distributions of structural materials to be known and investigation of the other nuclear properties of these materials will contribute to the development of these reactors. In this study, the binding energies per particle, charge, neutron and proton root means squared radii, and neutron and proton density distributions of Be, Pb, Bi, Zr, Y, Mo, Nb, W ve Ta nuclei used in fusion and hybrid reactors as structural materials have been investigated using Skyrme?Hartree?Fock (SHF) method. The obtained results have been discussed and compared with the experimental and realativistic mean field theories (RMFT).