Improving inventory management by MRP optimisation via excel VBA case study : SEWS Ain Aouda Morocco
Excel VBA aracılığıyla MRP optimizasyonu ile stok yönetiminin iyileştirilmesi olgu çalışması: SEWS Aın Aouda Fas
  1. Tez No: 896690
  2. Yazar: MOHAMED HAMZA MAROUFI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. FATİH YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lojistiğin rekabetçilikteki rolünün farkında olan endüstriyel firma SEWS Ain Aouda, yönetim süreçlerini optimize etmeye devam ederek nihai ürünlerin teslimat kalitesini sağlarken ana kaldıraç olarak görüyor. Hammadde stoklarının yönetimini iyileştirmek, firma için ana endişelerden biridir. Bu bağlamda, bu çalışma projesi, mevcut MRP sistemi içine VBA sistemini entegre ederek hammadde stoklarının yönetimini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmayı yürütmek için, şirketin gelişim sürecinde stok yönetiminin önemini vurgulayarak, stok yönetimi uygulamalarını ve müşteri taleplerindeki dalgalanmaların neden olabileceği sorunları belirleyerek başladık. Literatür taraması, çeşitli bilgisayar araçlarını ve çeşitli stok yönetimi yöntemlerini ele almamıza olanak tanıdı. Endüstriyel firma SEWS Ain Aouda'da elektrik bağlantı kabloları üretiminde uzmanlaşmış olan şirketin stok yönetimi uygulamaları hakkında net bir fikir edinmemize yardımcı olan bu çalışma, müşteri ihtiyaçlarındaki değişkenlikleri belirleme fırsatı sağladı. Excel VBA sistemi kullanarak MRP sisteminde sipariş takip yaklaşımının benimsenmesi, satın alma müdürü ile uzlaşı içinde tanıtılan gereksiz siparişleri ve fazla stokları otomatik olarak belirlememize olanak tanıdı. Bu, yöneticilere stok seviyesi varyasyonlarını sürekli olarak izleme ve gereksiz siparişleri tespit etmeleri durumunda uygun kararlar alma imkanı verir. Dolayısıyla, VBA'nın SEWS şirketinde stok yönetimini iyileştirmede bir faktör olabileceği sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
Aware of the role of logistics in its competitiveness, the industrial firm SEWS Ain Aouda continues to make the optimization of its management processes its main lever while ensuring the quality of delivery of final products. Improving the management of raw material inventory is one of its main concerns. In this regard, this study project represents an attempt to enhance the management of raw material stocks by integrating VBA system into the already functional MRP system. To conduct this study, we started by highlighting the importance of inventory management in the company's development process by identifying inventory management practices and the problems that can be generated by fluctuations in customer demands. The literature review allowed us to address different computer tools and various inventory management methods. The data collected during this case study were useful in forming a clear idea of inventory management practices at the industrial company SEWS Ain Aouda, specialized in the manufacturing of electrical harnesses. Additionally, this study provided us with the opportunity to identify variations in customer needs. The adoption of the order tracking approach using Excel VBA system in the MRP system, introduced in consensus with the procurement manager, enabled us to automatically determine unnecessary orders and excess stocks. This allows managers to continuously monitor stock level variations and make appropriate decisions in case of detecting unnecessary orders. Therefore, the use of VBA can be a factor in improving inventory management at the SEWS company level.