Teftazani'nin kırk hadis şerhindeki nahiv ve sarf meseleleri
المسائلُ النَّحويةُ والصّرفيّةُ في شَرح التّفتازاني على الأربعين النَّوويَّة
- Tez No: 896691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. USAME İHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, âlim Sadeddin Teftazani'nin Kırk Hadis şerhindeki nahiv ve sarf meselelerinin teorik ve uygulamalı bir incelemesidir. Bu konuda daha önce yapılmış bir çalışmaya rastlamadık. Bu nedenle araştırmada, sarf ve nahiv alanındaki güvenilir kaynak ve referanslardan hareketle bu meseleleri inceledik. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önemi, hedefleri ve imamlar Nevevi ve Teftazani'nin kısa biyografileri yer almaktadır. Giriş bölümünde ise hadislerin önemi, nahiv ve sarfta hadislerle delil getirilmesi, Kırk Hadis'in yeri ve en önemli şerhleri ele alınmaktadır. Birinci bölümde, Arapça dil kurallarını ve cümle yapısını doğru bir şekilde açıklayan nahiv meseleleri ele alınmıştır. Bu bölümde İmam Nevevi'nin mukaddimesinde geçen dört nahiv meselesi ile Kırk Hadis'te yer alan elli nahiv meselesi (harf-i cerlerin anlamları, izafet, hal, temyiz vb.) açıklanıp analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise kelimenin yapısı, kökeni, ölçüsü ve türetimi ile ilgilenen sarf meseleleri ele alınmıştır. Bu bölümde İmam Nevevi'nin mukaddimesinde geçen altı sarf meselesi ile Kırk Hadis'te yer alan on dört sarf meselesi incelenmiştir. Araştırma, toplamda yetmiş dört mesele içermektedir. Çalışma, okuyucu için önemli sonuç ve önerilerle sona ermektedir. Sonunda kaynakça ve referanslar listesi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a theoretical and applied study of grammatical (nahw) and morphological (sarf) issues in the commentary of the scholar Saad al-Din al-Taftazani on the Forty Hadith of al-Nawawi. As no previous study has been found on this subject, this research aims to study and compile these issues from authoritative sources and references in grammar and morphology. The work in this research is divided into an introduction, a preface, two chapters, and a conclusion that includes findings and recommendations. The introduction discusses the importance of the subject, its objectives, and provides brief biographies of the two imams, al-Nawawi and al-Taftazani, may Allah bless their souls. The preface covers the status of the noble hadith, the importance of citing it in grammar and morphology, the significance of the Forty Hadith, and its most important commentaries. The first chapter addresses the issues related to the science of grammar, which involves understanding the structure of Arabic speech, analyzing the endings of words, and constructing sentences correctly. This chapter includes an explanation and analysis of the grammatical issues in the introduction of Imam al-Nawawi, which consists of four topics explaining the meaning of speech, the types of words, and the difference between speech and words, among others. It also covers fifty grammatical issues in the Forty Hadith, such as the meanings of prepositions, apposition, the circumstantial adverb (hal), and specification (tamyiz). The second chapter deals with issues related to the science of morphology, which focuses on the structure, origin, pattern, and derivation of words, as well as changes such as vowel lengthening and substitution. This chapter includes six morphological issues in the introduction of Imam al-Nawawi and fourteen issues in the Forty Hadith, making a total of seventy-four issues. The study concludes with the most important findings and necessary recommendations for the reader and includes a bibliography of sources and references.