Turkish-Israel relations in the post cold war era
Soğuk savaş sonrası Türk-İsrail ilişkileri
  1. Tez No: 89670
  2. Yazar: TUNCAY KARDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Soğuk savaşın bitmesi Ortadoğu bölgesi için yeni tehditlerin ve istikrarsızlık kaynağı yeni gelişmelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye ve İsrail soğuk savaş dönemi boyunca faydalandıkları görece güvenlik ortamını yeniden değerlendirme ihtiyacı duymuşlardır. Bu ihtiyaç, 1990'ların ortalarından itibaren ortak tehdit algılamaları, askeri ve ekonomik işbirliği temelleri üzerine kurulan bir stratejik ortaklık haline dönüşmüştür. Bu yüksek lisans tezinde, yeni ortaklığın ortaya çıkışı, nedenleri ile birlikte araştırılmıştır. Bu yeni ortaklığın bölge ülkeleri üzerindeki etkileri de incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu ortaklığın bölge devletlerinin stratejik durumlarında değişiklikler ve karşı ortaklıklar gibi kaçınılmaz sonuçları olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The end of the cold war resulted in the emergence of the new threats and the sources of instability in the Middle Eastern region. Turkey and Israel, in this context, needed to reassess their security environment, in which, they, relatively enjoyed the“cold war stability”until December 1991, the collapse of the bipolar system. This need, beginning from the mid-1990s transformed itself to a new strategic partnership between the two countries that was built on the bases of commonly perceived threats, military and economic cooperations. This master thesis strives to explain this strategic partnership with its grounds. The effect of this new partnership upon the regional states is also examined. It is also concluded that the strategic partnership is bound to have certain ramifications such as changes in the strategic calculations of the regional states and counter alignments.