Şüphenin gölgesindeki birlik: Avrupa Şüpheciliği'nin göç dalgaları ve artan sağ popülizm çerçevesinde incelenmesi, İtalya örneği
Unity in the shadow of doubt: A study of euroscepticism within the framework of migration waves and growing right-wing populism, the case of Italy
- Tez No: 896717
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Bu tez çalışması, Avrupa Birliği'ne yönelik göç hareketleri bağlamında İtalya'da yükselmekte olan sağ popülizm ve Avrupa şüphecilik ilişkisini incelemektedir. Tez kapsamında Avrupa şüpheciliğinin temel dayanakları ve çeşitli sınıflandırmaları tartışılmış, literatürdeki tartışmalara ve kuramsal ayrımlara ışık tutulmuştur. Avrupa Birliği'nin göç politikaları ve 2015 itibariyle en kritik seviyeye ulaşan göç krizine verdiği siyasi yanıtlar ele alınmış, bu sayede Avrupa'nın göç hareketlerine tarihsel bir bakış sunulmuş ve Avrupa Birliği'nin göç politikalarının evrimi değerlendirilmiştir. Yine göç krizi bağlamında, İtalya'nın İkinci Cumhuriyet Döneminde önemli bir yer tutan sağ popülist siyasi partileri, özellikle Forza Italia, Kuzey Ligi ve Beş Yıldız Hareketi, liderlerinin politik söylemleri ve Avrupa Birliği'ne bakış açıları incelenmiştir. Ayrıca, İtalya'nın göç politikasının geçmişten günümüze değişimi ve popülist liderlerin göç konusundaki söylemleri üzerine odaklanılmış, Berlusconi, Bossi, Grillo ve Salvini gibi lider figürlerinin Avrupa şüpheci tutumları iddia analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin geleceği ve üye devletlerin siyasi rotası üzerine önemli ipuçları sunmakla birlikte, Avrupa'da tırmanışa geçen Avrupa şüphecilik ve sağ popülizm fenomenlerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between rising right-wing populism and Euroscepticism in Italy in the context of migration movements towards the European Union. Within the scope of the thesis, the fundamental bases and various classifications of Euroscepticism are discussed, shedding light on debates and theoretical distinctions in the literature. The thesis delves into the European Union's migration policies and the political responses to the migration crisis, which peaked around 2015, thereby providing a historical overview of migration movements in Europe and evaluating the evolution of EU migration policies. Furthermore, in the context of the migration crisis, significant right-wing populist political parties in Italy during the Second Republic period, particularly Forza Italia, Lega Nord (Northern League), and the Five Star Movement, are examined in terms of their leaders' political discourse and their perspectives on the European Union. Additionally, the study focuses on the evolution of Italy's migration policy over time and the rhetoric of populist leaders on migration issues, analyzing the Eurosceptic attitudes of prominent figures such as Berlusconi, Bossi, Grillo, and Salvini using the method of claims-making analysis. This study aims to provide valuable insights into the future of the European Union and the political trajectories of member states while contributing to the understanding of the growing phenomena of Euroscepticism and right-wing populism in Europe.