Development and investigation of the efficacy of lapatinib loaded targeted drug delivery nanosystem for breast cancer treatment
Meme kanseri tedavisine yönelik lapatinib yüklü hedefli ilaç taşıyıcı nanosistemin geliştirilmesi ve etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 896719
  2. Yazar: EZGİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH ŞANLI MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut tedavi yöntemlerinin sınırlamaları ve yan etkilerinden dolayı, meme kanseri tedavisinde kemoterapötiklerin kullanıldığı hedefe yönelik ilaç taşıyıcı sistemler son yıllarda geniş çapta araştırılmaktadır. Metal organik çerçevelerden (MOF) biri olan zeolitik imidazolat çerçeve-8 (ZIF-8) içinde kapsüllenen kanser ilacı lapatinibin (LAP) sentezi, karakterizasyonu, biyouyumluluk çalışmaları yapıldı ve sitotoksik etkileri iki farklı kanser hücre hattında ortaya çıkarıldı. ZIF-8 içerisine kapsüllenen LAP (LAP@ZIF-8), %72,42 kapsülleme verimliliği ve %6,55 ilaç yüklemesi ile sentezlendi. LAP@ZIF-8'in parçacık boyutunu ve görüntülerini, hidrodinamik çapını, zeta potansiyelini, kimyasal içeriğini, fonksiyonel grupları/kimyasal bağları, kristalliğini/yapısını ve son olarak termal özelliklerini belirlemek için çeşitli karakterizasyon analizleri kullanılmış ve değerlendirilmiştir. pH 7.4'e kıyasla pH 5.5'teki salım yeteneği, ilacın asidik tümör mikro ortamında kontrollü salımını gösterdi. Serum protein bağlama çalışması sonucu LAP@ZIF-8'in biyouyumlu olduğunu gösterirken, hemoliz deneyi hemouyumlu olduğunu, taze kana zararsız olduğunu ve biyolojik olarak pratik uygulamalarda kullanılabileceğini gösterdi. SKBR-3 hücre hattındaki LAP@ZIF-8'in IC50 değeri, 24 saat, 48 saat ve 72 saatlik inkübasyon süresinden sonra sırasıyla 9,38, 3,81 ve 1,20 μg/mL idi. MCF-7 hücre hattındaki LAP@ZIF-8'in IC50 değeri, 24 saat, 48 saat ve 72 saatlik inkübasyon süresinden sonra sırasıyla 22,05, 16,13 ve 9,14 μg/mL idi. Geliştirilen LAP@ZIF-8 nanopartikül sisteminin meme kanseri tedavisinde kullanım için optimal terapötik etkiyi elde etme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the limitations and side effects of current treatment methods, targeted drug delivery systems using chemotherapeutics in the treatment of breast cancer have been widely investigated in recent years. The synthesis, characterization and biocompatibility studies of the cancer drug lapatinib (LAP) encapsulated in zeolitic imidazolate framework-8 (ZIF-8), one of the metal organic frameworks (MOF), were carried out and its cytotoxic effects were revealed in two different cancer cell lines. LAP encapsulated into ZIF-8 (LAP@ZIF-8) was synthesized with encapsulation efficiency of 72.42% and drug loading of 6.55%. Various characterization analyzes were used and evaluated to determine the particle size and images of LAP@ZIF-8, its hydrodynamic diameter, zeta potential, chemical content, functional groups/chemical bonds, crystallinity/structure, and finally its thermal properties. The release ability at pH 5.5 compared to pH 7.4 showed the controlled release of the drug in the acidic tumor microenvironment. While the serum protein binding study result showed that LAP@ZIF-8 was biocompatible, the hemolysis experiment showed that it was hemocompatible, harmless to fresh blood, and could be used in biologically practical applications. The IC50 value of LAP@ZIF-8 in SKBR-3 cell line was 9.38, 3.81, and 1.20 μg/mL after 24 h, 48 h, and 72 h incubation time, respectively. The IC50 value of LAP@ZIF-8 in MCF-7 cell line was 22.05, 16.13, and 9.14 μg/mL after 24 h, 48 h, and 72 h incubation time, respectively. The developed LAP@ZIF-8 nanoparticle system is thought to have the potential to achieve optimal therapeutic effect for use in breast cancer treatment.