The investigation of the relationship between career and talent development self-efficacy, self-esteem, and perfectionism in gifted students
Üstün zekalı öğrencilerde kariyer ve yetenek gelişimi yetkinlikleri, benlik saygısı ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 794448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada üstün zekalı öğrencilerin kariyer ve yetenek gelişimi özyeterliliğinin, mesleki karar vermeye ve cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Ayrıca, üstün yetenekli öğrenciler için olumlu-olumsuz mükemmeliyetçilik ve benlik saygısının yetenek gelişimi, çalışma alışkanlıkları ve değerleri ve kariyer keşfi üzerindeki yordayıcı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da BİLSEM'e kayıtlı 275 katılımcı (152 kız ve 122 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kariyer ve Yetenek Gelişimi Özyeterliliği Ölçeği (KYGÖÖ), Olumlu-Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği (OOMÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) uygulanmıştır. Üstün zekalılarda cinsiyet ve kariyer kararı verme durumu ile kariyer ve yetenek gelişimi özyeterliği ölçeğinin alt ölçekleri olan kariyer keşfi, yetenek gelişimi ve çalışma alışkanlıkları ve değerleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) ile sınanmıştır. Araştırmanın bulguları, sadece çalışma alışkanlıkları ve değer alt boyutlarında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, sadece kariyer keşfi alt boyutu, mesleki karar verme durumuna göre farklılık göstermiştir. Ayrıca olumlu-olumsuz mükemmeliyetçilik ve benlik saygısının kariyer ve yetenek gelişimi özyeterliliğini yordayıp yordamadığı Çoklu Doğrusal Regresyon analizi ile sınanmıştır. Araştırma bulgularına göre olumlu mükemmeliyetçiliğin ve benlik saygısının kariyer ve yetenek gelişimi özyeterliliği alt ölçeklerini pozitif ve anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan olumsuz mükemmeliyetçilik için anlamlı bir bulguya ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the difference in career development self-efficacy in terms of gender and making occupational decision in gifted students. The other aim was to examine the predictive role of positive-negative perfectionism and self-esteem on talent development, work habits and values, and career exploration for gifted students. The sample of the study consisted of 275 participants (152 girls and 122 boys) from BİLSEMs in Istanbul. Demographic Information Form, Career and Talent Development Self-Efficacy Scale (CTDSES), Positive-Negative Perfectionism Scale (PNPS), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS) were used as data collection tools in the study. Multiple Variance Analysis (MANOVA) was used to test whether the subscale scores of the CTDSES, namely talent development, work habits and values, and career exploration differ according to gender and making occupational decision. The findings of the study showed that there was a statistically significant difference only between work habits and value subscales of CTDSES in terms of gender. Moreover, career exploration subscale of CTDSES demonstrated a significant difference considering occupational decision. In addition, whether positive-negative perfectionism and self-esteem predict career and talent development self-efficacy was tested with Multivariate Linear Regression analysis. It was found that positive perfectionism and self-esteem significantly predicted career and talent development self-efficacy. On the other hand, no significant results were found for negative perfectionism.