The Nereid Monument relief sculptures in review (2 cilt)
Nereidler Anıtı'nın heykeltraşi kabartmalarının yeniden değerlendirilmesi (2 cilt)
  1. Tez No: 89673
  2. Yazar: TUĞBA TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLKNUR ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
özNereidler Amtı'nın Heykeltraşi Kabartmalannm Yeniden DeğerlendirilmesiTanyeri, TuğbaYüksek Lisans, Arkeoloji ve Sanat Tarihi BölümüTez Yöneticisi: İlknur ÖzgenMayıs 1999, cilt I: 188 sayfa, ciltli: 139 sayfaNereidler Anıtı güneybatı Anadolu'da, Likya Bölgesi'nin Xanthos şehrinde bulunan veİ.ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir mezar anıtıdır. Bu anıt zengin heykeltraşi bezemelerlesüslenmiştir. Nereidler Amtı'nın heykeltraşi kabartmaları yerel Likya heykel geleneği ileYunan ve Pers stlistik ve ikonografik etkilerinin güzel bir karışımını oluşturmaktadır.Anıtı süslemenin yanısıra, bu bezemeler aynı zamanda anıtı yaptıran hükümdara ait güçlübir politik propaganda mesajı da taşımaktadırlar. Bu çalışmanın amacı NereidlerAmtı'nın heykeltraşi kabartmalarının tarihsel bir bakış açısı ile ikonografik analiz veanlamlandırmasını yapmaktır. Giriş kısmında anıt üzerinde daha önce yapılmışçalışmaların bir özeti sunulmaktadır. Birinci kısımda Likya tarihine ışık tutan epigrafik,tarihsel, nümizmatik ve arkeolojik bulgular incelenmiş ve özetlenmiştir. Kabartmalaranıtta bulundukları yerlere göre sınıflandırılmışlardır. Kabartmalarda betimlenmiş tümsahne ve ikonografik ayrıntılar kapsamlı bir kataloglamadan sonra incelenmiştir.Sekizinci kısımda kabartmalarda gösterildiği düşünülen siyasi, kültürel, dini ve askeripropaganda öğeleri belirtilmiştir. Sonuç kısmında ise bu öğelerin Likya siyasi tarihindeve özellikle anıtı yaptıran hükümdarın yönetimi esnasında oynamış olabilecekleri rolözetlenmiştir.IV.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Nereid Monument Relief Sculptures in Review Tanyeri, Tuğba M. A., Department of Archaeology and History of Art Supervisor: İlknur Özgen May 1999, volume I: 188 pages, volume II: 139 pages The Nereid Monument is a 4th century funerary monument from Xanthos, Lycia. It is richly adorned with sculptural decorations. The sculptural reliefs of the Nereid Monument display a fusion of local Lycian traditions with stylistic and iconographic influences from Greece and Persia. These reliefs also carry a strong propagandistic message. This thesis aims to investigate the meaning embedded in these relief sculptures through a historical analysis. The Introduction summarizes the previous sculptural and iconographic studies conducted on the Nereid Monument. A detailed investigation of the Lycian history from 6t to 4* centuries based on the epigraphic, literary, archaeological and numismatic evidences is presented in the first chapter. The sculptural decorations are presented according to their reconstructed placement on the monument. The blocks constituting the relief sculptures are catalogued and described. Each scene and iconographic detail represented on the reliefs are discussed through an analysis of the comparanda material. The cultural, political, religious and military propaganda illustrated in the relief sculptures is discussed in the eighth chapter. In the conclusion the significance of these messages of propaganda is investigated within the context of Lycian history.