Polymeric nanoparticles for inner ear drug delivery
İç kulağa ilaç uygulamaları için polimerik nanoparçacıklar
  1. Tez No: 896751
  2. Yazar: BEYZA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İşitme kaybı şu anda 1.5 milyardan fazla insanı (dünya nüfusunun %20'si) etkiliyor ve bunların arasında en az 430 milyonu tıbbi bakıma ihtiyaç duyuyor. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen işitme kaybınının teşhis ve tedavi edilmemesi, sağırlık da dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açabilir. Geleneksel tedaviler işitme kaybının altında yatan nedenleri tedavi etmeyi hedeflemez; yalnızca semptomları kontrol eder. Bunun aksine, ilaç uygulamaları doğrudan iç kulağın patolojisini tedavi etmek için kullanılabilir ve işitmenin korunmasına veya geri kazanılmasına yardımcı olur. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, sistemik uygulamanın zayıf hedefleme, düşük lokal ilaç konsantrasyonu, kan-labirent bariyeri (BLB) nedeniyle eşit olmayan dağılım ve etkili konsantrasyona ulaşmak için gereken daha yüksek ilaç dozlarından kaynaklanan sistemik yan etkiler gibi dezavantajları vardır. Lokal ilaç dağıtımı BLB'yi atlasa da, oldukça invaziv bir işlemdir. Hastalar, tedavi düzenli olarak verildiğinde ilacın etkinliğinin makul ölçüde artmasına rağmen ilaçların uygulanmasını son derece rahatsız edici bulmaktadır. Bu çalışmada, ilaçların iç kulağa doğrudan uygulanmasının ardından endolenf ve perilenfe ulaşmasının sağlanması ve en önemlisi, ağrılı ve sık enjeksiyonların önlenmesi için ilacın zamanla polimerlerden salımının sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing loss currently affects more than 1.5 billion people (20% of the world's population); among them, at least 430 million need medical care. Failure to recognize and treat hearing loss, which may arise from various causes, can lead to serious consequences, including deafness. Conventional therapies do not address the underlying causes of hearing loss; they only control the symptoms. Contrarily, drug delivery can be used to directly treat the pathology of the inner ear, helping in the preservation or restoration of hearing. Despite being widely used, systemic administration has drawbacks such as poor targeting, low local drug concentration, uneven distribution due to the blood-labyrinth barrier (BLB), and systemic side effects from higher dosages of medication required to achieve effective concentration. Although local drug delivery bypasses the BLB, it is a highly invasive procedure. Patients find the application of the drugs extremely uncomfortable despite the fact that the effectiveness of the medication increases reasonably when treatment is given on a regular basis. This study aimed to ensure that medications would reach the endolymph and perilymph following direct administration to the inner ear and, most importantly, that the medication would be released from the polymers over time to avoid painful and frequent injections.