Asılı sarkaç yapıların aktif döner atalet sistemi ile titreşim salınım kontrolü
Vibration control of suspended pendulum structures using active rotational inertia systems
- Tez No: 896752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Aktif Döner Atalet Tekeri (ADAT) ile entegre edilmiş bir sarkaç sisteminin kararlılığında uygulanan Kayan Kipli Denetim (KKD) yönteminin detaylı bir analizini sunmaktadır. Modern mühendislik ve teknolojinin dinamik sistemlerin anlaşılması ve kontrolü üzerine kurulu olduğu göz önüne alındığında, sarkaç sistemleri, özellikle mühendislikte karşılaşılan önemli bir zorluk olan sistemlerin dengesinin sağlanması açısından kritik bir role sahiptir. Bu çalışmanın odak noktası, dengesi doğal olarak istikrarsız olan bir sarkacın açısal stabilizasyonudur ve bu sorunu çözmek için ADAT mekanizması ve KKD yöntemi birleştirilmiştir. ADAT mekanizması, sarkacın dinamiklerine doğrudan müdahale ederek açısal momentum transferi yoluyla kararlılık sağlamayı amaçlarken, KKD yöntemi, sistem durumunu önceden belirlenmiş bir kayma yüzeyine çekerek istenen sistem davranışını elde etmeyi hedefler. Bu çalışmanın sonuçları, kontrol stratejisinin simülasyon sonuçlarıyla desteklenmiş olup, kontrol parametrelerinin önemini vurgulamakta ve KKD'nin sarkaç sistemlerinin açısal kararlılığını artırdığını göstermektedir. Bu çalışmanın katkısı, KKD stratejilerinin başarılı uygulanması için gerekli kontrol parametrelerinin detaylı bir şekilde incelenmesinde yatmaktadır ve dinamik sistem kararlılığı alanında gelecek araştırmalar için önemli bir kaynak oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This study presents a detailed analysis of the application of Sliding Mode Control (SMC) method in the stability of a pendulum system integrated with Active Rotary Inertia Wheel (ARIW). Considering that modern engineering and technology are based on understanding and controlling dynamic systems, pendulum systems play a critical role in maintaining the balance of systems, especially in addressing a significant challenge in engineering. The focus of this study is the angular stabilization of a pendulum inherently unstable in balance, addressed by integrating ARIW mechanism and SMC method. While the ARIW mechanism aims to provide stability by directly influencing the dynamics of the pendulum through angular momentum transfer, the SMC method aims to achieve the desired system behavior by pulling the system state onto a predetermined sliding surface. The results of this study, supported by simulation outcomes of the control strategy, underscore the importance of control parameters and demonstrate the enhancement of pendulum system's angular stability by SMC. The contribution of this study lies in the detailed examination of control parameters necessary for successful implementation of SMC strategies, which can serve as an important resource for future research in dynamic system stability.