Nanoparticule based drug delivery to the inner ear
İç kulağa nanopartikül temelli ilaç iletimi
  1. Tez No: 882816
  2. Yazar: GONCAGÜL FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İç kulağın kokleasındaki tüy hücrelerine potansiyel bir ilaç iletim aracı olarak bir nanopartikül sistemi geliştirilmiştir. Nanopartikülü, hem hidrofilik hem de hidrofobik özelliklere sahip bir tür madde olan amfifilik bir polimer oluşturdu. PLA'nın seçilmesinin nedeni, çevreye zarar vermeden doğal olarak ayrışabilmesiydi. Ayrıca, PLA'nın biyoçözünür kabul edilmektedir, bu da onu bir dizi biyolojik uygulama için güvenli bir seçim haline getirmektedir. PCL ve PLA'nın ilk polimer blokları, istenen diblok kopolimer yapısını elde etmek için zincir açma polimerizasyonu (ROP) kullanılarak sentezlenmiştir. Daha sonra, bir zincir transfer ajanı olan CPADB orijinal bloklara katıldıktan sonra ikinci bir polimer bloğu büyüyebilmiştir. Tersinir ekleme-parçalanma zincir transferi (RAFT) polimerizasyonu kullanılarak, ikinci bloklar PCL-b-p(OEGMEMA) ve PLA-b-p(OEGMEMA) diblok polimerlerini üretmek için ilk blokların üzerinde büyütüldü. Bu amfifilik polimerler kullanılarak polimerik miseller hazırlanmıştır. Boyutları, ilaç yüklemeleri ve stabiliteleri belirlendi. Hazırlanan misellerin boyutları, ilaç yükleme kapasiteleri ve stabiliteleri dikkatlice tanımlanmıştır. Benzer misel boyutları, kritik misel konsantrayon (CMC) değerleri ve ilaç salım profillerinin polimerlerin benzer moleküler ağırlıkları ve blok oranlarından kaynaklandığı keşfedildi. İlacın misellerden salım kinetiği, ilaç salım deneyleri sırasında Fosfat -Salin tamponu (PBS), yapay endeloenf ve yapay perilenf gibi çeşitli tampon çözeltilerinde incelenmiştir. Özellikle, yapay endolenf tamponunda %5 dexamethasone yüklenen PLA-b-p(OEGMEMA) ve PCL-b-p(OEGMEMA) salım profilleri incelenmiş ve benzerlikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As a potential drug delivery vehicle to hair cells in the cochlea of the inner ear, a nanoparticle system was developed. An amphiphilic polymer, a kind of substance with both hydrophilic and hydrophobic characteristics, made up the nanoparticle. The reason polylactide (PLA) was chosen was because it can decompose naturally without harming the environment. Furthermore, PLA is regarded as biodegradable, which makes it a secure choice for a range of biological applications. The initial polymer blocks of polycaprolactone (PCL) and PLA were synthesized using the ring opening polymerization (ROP) process to get the desired diblock copolymer structure. Subsequently, a second polymer block was able to grow after CPADB, a chain transfer agent, was joined to the original blocks. Using reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization, the second blocks were grown over the first blocks to produce the diblock polymers PCL-b-p(OEGMEMA) and PLA-b-p(OEGMEMA). Polymeric micelles were prepared using these amphiphilic polymers. It was established their size, drug loading, and stability. The prepared micelles' size, drug loading capacity, and stability were all carefully described. It was discovered that similar micelle sizes, critical micelle concentration (CMC) values, and drug release profiles were caused by the polymers' similar molecular weights and block ratios. The release kinetics of the drug from the micelles was investigated in several buffer solutions, such as Phosphate-buffered saline (PBS), artificial endolymph (a-EL), and artificial perilymph (a-PL), during in vitro drug release assays. Notably, with a 5% dexamethasone loading in the a-EL buffer, the release profiles of the PLA-b-p(OEGMEMA) and PCL-b-p(OEGMEMA) were examined and showed similarities.