Emulsiyon polimerizasyonunda kullanılan bileşenlerin moleküller modelleme yöntemleri ile çalışılması ve toksik özelliklerinin incelenmesi
Study of components used in emulsion polymerization using molecular modeling methods and investigation of its toxic properties
- Tez No: 896769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL KÜRÜMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, bütil akrilat monomerinin vinil asetat monomeriyle oluşturduğu kopolimer oluşum reaksiyonu hesapsal ve deneysel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Radikalik polimerizasyon yoluyla oluşturulan bütil akrilat-vinil asetat kopolimer reaksiyonu, uygun bir katalizör kullanılarak yüksek sıcaklıkta ilerlemiştir. Kopolimer reaksiyonunda kırılacak bağların ve yeni oluşacak kopolimer zincirinin yapıları hesapsal yöntemler kullanılarak oluşturulmuş ve reaksiyonun ilerleme mekanizması açıklanmıştır. Moleküllerin en düşük enerjili geometrileri ve onların Infrared spektrumları bulunmuştur. DFT (B3LYP) yöntemi ve 6-31+G (d,p) seti, hesapsal yöntemler için kullanılmıştır. Infrared spektrofotometre (IR) cihazı kullanılarak başlangıç maddeleri incelenmiştir. Kullanılan yöntem, arka plan tanımlama yöntemidir. Bu yöntem, eş zamanlı reaksiyonda kırılan bağlar ve oluşan kopolimer zinciri üzerinde ve transmitans çizgisi altında meydana gelen değişiklikleri analiz etmiş ve hesapsal verilerle desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the copolymer formation reaction of butyl acrylate monomer with vinyl acetate monomer was investigated using computational and experimental methods. The butyl acrylate-vinyl acetate copolymer reaction formed through radicality polymerization proceeded at high temperature using a suitable catalyst. The structures of the bonds to be broken in the copolymer reaction and the new copolymer chain to be formed were created using computational methods and the progression mechanism of the reaction was explained. The lowest energy geometries of the molecules and their Infrared spectra were found. DFT (B3LYP) method and 6-31+G (d,p) set were used for computational methods.Starting materials were examined using an infrared spectrophotometer (IR) device. The method used is the background identification method. This method analyzed the bonds broken in the simultaneous reaction and the changes occurring on the formed copolymer chain and below the transmittance line and supported it with computational data.