A skill assessment model for human resources skill development enabling digital transformation: Dx-hrsam
İnsan kaynaklarında dıjıtal dönüşüm becerı gelışımı için beceri değerlendirme modeli: Dx-hrsam
  1. Tez No: 896773
  2. Yazar: MELİKE GİZEM DAVUTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKALP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler çağında, dijital dönüşüm Endüstri 4.0'ın ön saflarında yer alarak hem kişisel hem de profesyonel alanlarda devrim niteliğinde değişikliklere yol açmaktadır. Yapay zeka, nesnelerin interneti, akıllı makineler ve otomasyon gibi çığır açan teknolojilerin entegrasyonu ile şekillenen bu paradigma kayması, sadece günlük yaşamımızı yeniden şekillendirmekle kalmayıp, aynı zamanda iş yerini de yeniden tanımlayarak yeni mesleklerin ortaya çıkmasına ve temel beceri ve yetkinliklerin dönüşümünü zorunlu kılmaktadır. İnsan Kaynakları (İK) yönetimi, mevcut iş gücünü optimize etmek ve geleceğin iş gücüne hazırlamak için öğrenmeyi ve uyum sağlamayı teşvik eden stratejiler geliştirerek bu değişimleri proaktif olarak benimsemelidir. Bu amaçla, dijital dönüşümden kaynaklanan yeni meslekleri ve beceri/yetkinlikleri inceleyen bir Çok Düzeyli İnceleme (MLR) gerçekleştirilmiştir. Bu analiz, literatürün mevcut durumunu derinlemesine inceleyerek gelecekteki araştırmalara ışık tutacak kritik boşlukları ortaya çıkarmıştır. 6055 çalışmanın kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle, 23 çalışmadan oluşan rafine bir havuz elde edilmiş ve bu sayede temel araştırma sorularına değerli bilgiler sağlanmıştır. Bu alanda kapsamlı bir değerlendirme modeline duyulan ihtiyacın farkına varılarak, yeni meslekler ve beceriler tanımlanarak farklı rol kümeleri ve beceri kümeleri oluşturulmuş ve bu şekilde Dijital Dönüşüm İnsan Kaynakları Beceri Değerlendirme Modeli (DX-HRSAM) geliştirilmiştir. Beş seviyeli bir yeterlilik ölçeği oluşturulmuş ve her rol için titiz bir rol-beceri haritalaması yapılarak sağlam ve derinlemesine bir model ortaya çıkarılmıştır. Geliştirilen bu model, daha sonra uzmanların incelemesine sunulmuş ve değerli geri bildirimleri doğrultusunda iyileştirilmiştir. Ardından, modelin tutarlılığını ve kapsamlılığını doğrulamak için bir pilot çalışma ve ardından birden çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, dijital çağda beceri ve mesleklerin gelişen ortamını anlamaya ve yönetmeye yardımcı olacak onaylanmış bir model elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's era of rapid technological advancement, digital transformation stands at the forefront of Industry 4.0, revolutionizing both personal and professional spheres. This paradigm shift is fueled by the integration of cutting-edge technologies such as artificial intelligence, the Internet of Things, smart machines, and automation. These disruptive innovations, intertwined with ongoing societal shifts, are not only reshaping our daily lives but also redefining the workplace, giving rise to novel professions and necessitating a transformation of essential skills and competencies. Human Resources (HR) management must proactively embrace these changes, developing strategies that foster learning and adaptability to optimize the current workforce and prepare for the workforce of the future. To this end, a MLR was conducted, examining emerging professions and skills/competencies arising from digital transformation. This analysis delved into the current state of the literature, revealing critical gaps to inform future research endeavors. An extensive review of 6055 studies culminated in a refined pool of 23 studies, providing valuable insights to address key research questions. Recognizing a need for a comprehensive assessment model in this domain, a model was developed by defining new professions and skills, culminating in the creation of distinct role sets and skill sets, named as Digital Transformation Human Resource Skills Assessment Model (DX-HRSAM). A five-level proficiency scale was established, and a meticulous role-skill mapping was performed for each role, resulting in a robust and insightful model. This model was subsequently subjected to expert scrutiny, leading to further refinements based on valuable feedback. A pilot study was then conducted, followed by multiple studies to validate the model's consistency and comprehensiveness. The outcome is a validated model that offers a valuable framework for understanding and navigating the evolving landscape of skills and professions in the digital age.