Çevresel duyarlılığın beden eğitimi öğretmenlerinin yeşil örgütsel davranışlarına etkisinde kişilik özelliklerinin aracı rolü (Isparta ili örneği)
The mediating role of personality traits in the effect of environmental sensitivity on the green organizational behaviors of physical education teachers (Isparta province example)
- Tez No: 896772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YAVUZ AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Isparta ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin çevresel duyarlılığın yeşil örgütsel davranışlarına etkisinde kişilik özelliklerinin aracı rolü belirlenmeye çalışılmış ve aracılık etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Isparta ilinde görev yapan toplam 190 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu ve üç farklı ölçek kullanılmıştır. Öğretmenlerin Çevresel Duyarlılıklarını ölçmek için Yeşil ve Turan (2020) tarafından geliştirilen“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği”, yeşil örgütsel davranışlarını ölçmek için Erbaşı (2019) tarafından geliştirilen“Yeşil Örgütsel Davranış Ölçeği”ve Kişilik özelliklerini belirlemek için Gosling, Rentfrow ve Swann (2003) tarafından geliştirilen ve Atak (2013) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan On Maddeli Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Bulgulara göre; Değişkenler arasındaki doğrudan etkiler incelendiğinde, Çevreye Yönelik Tutumun Yeşil Örgütsel Davranışları pozitif yönde, Çevreye Yönelik Tutumun Kişilik Özelliklerini pozitif yönde etkilediği, ancak Kişilik Özelliklerinin Yeşil Örgütsel Davranışları pozitif yönde etkilemediği saptanmıştır. Çevreye Yönelik Tutumun Yeşil Örgütsel Davranış üzerindeki dolaylı etkisi incelendiğinde; Kişilik Özellikleri aracılığıyla standardize edilmiş dolaylı etki katsayısının c1:= ,0062 olduğu belirlenmiştir. Araştırmada aracı değişken olarak Kişilik Özelliklerinin dâhil edilmesi ile Çevreye Yönelik Tutumun Yeşil Örgütsel Davranış üzerindeki etkisinin düşmediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışmada beden eğitim öğretmenlerinin çevreye yönelik tutumu ve yeşil örgütsel davranışları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiş, ilişki sonucunda çevresel duyarlılık tutumunun, yeşil örgütsel davranış üzerine etkisinde kişilik özelliklerinin aracılık etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediating role of personality traits in the effect of environmental awareness on green organizational behaviors of physical education teachers working in Isparta province and to reveal whether there is a mediating effect. A total of 190 physical education teachers working in Isparta province participated in the study. In this study, personal information form and three different scales were used as data collection tools. The“Attitude Towards the Environment Scale”developed by Yeşil and Turan (2020) was used to measure teachers' environmental sensitivity, the“Green Organizational Behavior Scale”developed by Erbaşı (2019) to measure their green organizational behaviors, and the Ten-Item Personality Scale developed by Gosling, Rentfrow, and Swann (2003) and adapted into Turkish by Atak (2013) to determine their personality traits. According to the findings; when the direct effects between the variables were examined, it was found that Environmental Attitude positively affected Green Organizational Behavior, Environmental Attitude positively affected Personality Traits, but Personality Traits did not positively affect Green Organizational Behavior. When the indirect effect of Environmental Attitude on Green Organizational Behavior was examined; it was determined that the standardized indirect effect coefficient through Personality Traits was c1:= ,0062. It was determined that the effect of Environmental Attitude on Green Organizational Behavior did not decrease with the inclusion of Personality Traits as a mediating variable in the study. As a result; in this study, the relationship between physical education teachers' attitude towards the environment and green organizational behaviors and personality traits was examined, and as a result of the relationship, it was determined that personality traits did not have a mediating effect on the effect of environmental sensitivity attitude on green organizational behavior.