Abdurrahman Münîb Efendi'nin tarihçiliği ve Fihris-i düvel isimli eseri (metin ve inceleme)
Abd al-Rahman Munib Efendi's understanding of history and his fihris-i düvel (text and review)
  1. Tez No: 896810
  2. Yazar: MERVE AKTAŞ AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yaratılıştan 1725 yılına kadar geçen tarihi süreci oldukça muhtasar bir şekilde, belirli bir formda kaleme alan Abdurrahman Münîb Efendi, çoğu yerde ayrıntıya girmeden genel bir tarih anlatısı sunmaktadır. Bu kısa ve öz tarih anlatısının yanında yazarın en önemli özelliği hükümdarları zikrederken soy şeceresi ile ele alması ve bu isimleri birbirleriyle irtibatlarını belirtecek şekilde çizimlerle göstermesidir. Hem kısa ve öz anlatması hem de çizimlere yer vermesi Abdurrahman Münîb Efendi'nin amacının yaratılıştan kendi zamanına kadar gelen süreci okurun zihnine temel hatlarıyla kalıcı bir şekilde aktarmak olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Münīb Efendi, who writes the historical process from the creation to 1725 in a very concise manner and in a certain form, presents a general historical narrative without going into detail in most places. In addition to this brief and concise historical narrative, the most important feature of the author is that he discusses the rulers with their genealogies and shows these names with drawings in a way to indicate their connections with each other. We can say that Abdurrahman Münīb Efendi's aim is to transfer the process from creation to his own time to the reader's mind in a permanent way with its basic outlines.