Farklı zemin gruplarında MASW ve ReMI teknikleriyle Vs30 hız yapısının belirlenmesi
Determination of Vs30 velocity structure using MASW and ReMI techniques in different soil groups
- Tez No: 896811
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR SERKAN IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zeminlerin özelliklerine göre sınıflandırılması mühendislik sismolojisi ve deprem mühendisliğinin önemli konuları arasında yer almaktadır. 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bina Yönetmeliğine göre zemin sınıflandırılması ilk 30 metredeki ortalama kayma dalgası (S dalgası) hızı (Vs30) ile yapılmaktadır. Bu çalışmada, Kocaeli İl sınırları içerisinde yer alan 4 farklı zemin grubunda (B, C, D ve E grubu zeminlerde) MASW ve ReMI yöntemleri kullanılarak güvenilir Vs30 hızı belirlenmeye çalışılmıştır., MASW ve ReMI yöntemlerinde farklı dizilimler kullanılarak (MASW için Lineer, ReMI için, Lineer, L Şekli ve Üçgen) hem yöntemlerin hem de jeofon dizilimlerinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; 4 farklı zemin grubunda (B, C, D ve E grubu zeminler) yapılan ölçümlerde, D ve E tipi zeminlerde ReMI yöntemi MASW yöntemine göre daha güvenilir sonuçlar verirken, B ve C tipi zeminlerde ise MASW yönteminin daha güvenilir sonuçlar verdiği görülmüştür. B tipi zeminde ReMI yöntemi ile alınan ölçülerde dispersiyon eğrisinin tam olarak oluşamadığı görülmüştür. Dizilimlerde ise Lineer dizilimin çoğunlukla iyi sonuç verdiği ancak L Şekli ve Üçgen diziliminde destekleyici olarak kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classification of soils according to their properties is among the important topics of engineering seismology and earthquake engineering. According to the 2018 Turkish Earthquake Building Code, soil classification is based on the average shear wave (Swave) velocity (Vs30) in the first 30 metres. In this study, reliable Vs30 velocity was tried to be determined by using MASW and ReMI methods in 4 different soil groups (B, C, D and E group soils) located within the borders of Kocaeli Province. By using different arrays in MASW and ReMI methods (Linear for MASW, Linear, L Shape and Triangular for ReMI), the advantages and disadvantages of both methods and geophone arrays compared to each other were examined. According to the results obtained in the study; in the measurements made in 4 different soil groups (B, C, D and E type soils), it was observed that ReMI method gave more reliable results than MASW method in D and E type soils, while MASW method gave more reliable results in B and C type soils. It was observed that the dispersion curve could not be fully formed in the measurements taken by ReMI method in type B soil. As for the alignments, it was concluded that Linear alignment gave mostly good results, but it is appropriate to use L Shape and Triangle alignments as a support