Elektrikli trenlerde kullanılan farklı çevrim oranlı boji dişlilerinin incelenmesi ve bilgisayar simülasyonu ile analizi
Examination of different gear ratio bogie gears used in electric trains and analysis with computer simulation
- Tez No: 896824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada elektrikli trenlerde kullanılan tek aşamalı, aynı dişli kutusu gövdesini kullanan, farklı dişli oranına sahip 2 dişli kutusu varyasyonu incelenmiştir. Bu2 dişli kutusu da helisel dişliler içermektedir. Dişlilerin merkezler arası mesafesi 2 dişli kutusunda da aynı olup, aynı dişli kutusu muhafazasını kullanmaktadır. Dişli oranları farklı olan bu dişli kutularının geometri için dişli dayanım ve performans özellikleri KISSsoft programı kullanılarak incelenmiş ve kısıtlar belirlenerek her birine makro ve mikro geometri optimizasyonu yapılmıştır. Dişli çiftlerinin mukavemet hesapları ISO 6336 standardına göre hesaplanmıştır. Makro geometri optimizasyonu yapılan dişli çiftleri için, tepeden tepeye iletim hatasının azaltılmasına yönelik mikro geometri optimizasyonu yapılıp dişli performansı üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two single-stage gearbox variations with different gear ratios, using the same gearbox housing, used in electric trains were examined. These 2 gearboxes consist of helical gears. The center distance of the gears is the same in both gearboxes since they use the same gearbox housing. The gear strength and performance properties of these gearboxes with different gear ratios were examined using the KISSsoft program for geometry, and macro and micro geometry optimization was performed for each one by determining the constraints. Strength calculations of gear pairs were calculated according to ISO 6336 standard. For gear pairs with macro geometry optimization, micro geometry optimization was performed to reduce peak-to-peak transmission error and its effects on gear performance were observed.