Evaluation of Trademark infringement in online marketplaces within the scope of EU and Turkish law
Ab ve Türk hukukunda online pazaryerlerindeki marka ihlallerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 896830
  2. Yazar: AYTEN SILA BÜYÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak, internet üzerinden alışveriş ülkelerin ekonomisinde önemli yer tutar hale gelmiştir. İnternet üzerinden alışveriş sıklıkla ürün seçimi, ödeme ve teslimat hizmeti veren çevrimiçi pazaryerleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Artan talebin sonucu olarak tüketiciye sunulan ürün sayısı ve çeşitliliği artmış; bunun sonucunda çevrimiçi pazaryerlerinde meydana gelen marka ihlalleri dikkate alınması gereken önemli bir sorun haline gelmiştir. Marka sahipleri çok sayıda ve çeşitte ihlalle karşı karşıya kalmaktadır, bu durum ise hem tüketicinin güvenliğini hem de marka haklarını tehdit etmektedir. Bu nedenle, online pazaryerlerinde ihlallerin tespit edilmesi ve bu ihlallerden doğan sorumluluğun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Ancak, yaklaşık 20 yıldır Avrupa Birliği'nde yürürlükte olan E-Ticaret Direktifi ile ülkemizde internet hizmet sağlayıcılarının sorumluluklarını düzenleyen 5651 Sayılı Kanun ve elektronik ticarete ilişkin hususları düzenleyen 6563 Sayılı Kanun'un sağladığı genel çerçeveye rağmen, internet aktörlerinin tanımları ve sorumluluk rejimleri açısından ayrımlar hala belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamız, diğer dijital platformlar ile online pazaryerlerinin farklarını ve online pazaryerlerinde ortaya çıkabilecek marka hakkı ihlallerinden doğan sorumluluğu daha net bir çerçeveye oturtmayı amaçlamaktadır. E-Ticaret Direktifinin 12-15. Maddelerinin ilga eden ve online platformlar açısından daha geniş ve kapsamlı bir çerçeve sunmayı hedefleyen Dijital Hizmetler Yasası'nın getirdiği yenilikler ışığında online pazaryerlerinde söz konusu olabilecek marka hakkı ihlalleri, 2015/2436 Sayılı Marka Direktifi, 2017/1001 Sayılı Marka Tüzüğü ve 6769 Sayılı Türk Sınai Mülkiyet Kanunu'nun sağladığı yasal çerçeve içinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, parallel to the widespread adoption of Internet usage, online shopping has attained a notable position within national economies. Online shopping is frequently conducted through online marketplaces that provide product selection, payment, and delivery services. As a result of the increasing demand in the contemporary world, the number and variety of products available to consumers have expanded, consequently, trademark infringements occurring on online marketplaces have become a crucial issue to be considered. Trademark owners are increasingly facing numerous and diverse infringements, posing a threat to both consumer safety and trademark rights. Therefore, it is of great importance to detect infringements in online marketplaces and to determine the liability arising from these infringements. However, despite the general framework provided by the E-Commerce Directive, which has been in force in the European Union for approximately 20 years, as well as by Law No. 5651, which regulates the responsibilities of internet service providers in Turkey, and Law No. 6563, which addresses e-commerce issues, the distinctions regarding the definitions and liability regimes of internet actors remain ambiguous. Our study aims to determine and set a more clear framework for; the differences between other digital platforms and online marketplaces and the liability arising from trademark infringements in online marketplaces in light of the innovations brought by the Digital Services Act, which repeals Articles 12-15 of the E-Commerce Directive and aims to provide a broader and more comprehensive framework for online platforms, potential trademark infringements on online marketplaces will be examined within the legal frameworks provided by Directive 2015/2436 on Trademarks, Regulation 2017/1001 on the European Union Trade Mark, and Turkish Industrial Property Law No. 6769.