Herediter anjioödem hastalarının odyolojik ve vestibüler bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of audiological and vestibular findings in patients with hereditary angioedema
- Tez No: 896854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAKİH CİHAT ERAVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Herediter anjioödem (HAE), otozomal dominant geçişli nadir bir genetik hastalıktır. Literatürde HAE'nin odyo-vestibüler fonksiyonlarının üzerine etkisi araştırılmamış olup mevcut çalışmada herediter anjioödem hastalığının odyo-vestibüler fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 20 herediter anjioödem hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Her iki gruba otoendoskopik muayenesi ve katılımcılara araştırma verilerinin elde edilmesinde sosyo-demografik özelliklerinin kaydedileceği anket formu, saf ses odyometresi, kalorik test, Video Head Impulse Test (VHIT) ve komputerize dinamik posturografi (KDP) testleri ve baş dönmesi engellilik envanteri (BEE) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen HAE hastaların 11(%55)'i, kontrol grubunun ise 12 (%60)'si kadındı. Hasta ve kontrol grubunda yaş ve cinsiyet dağılımı istatistiksel olarak benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Hereditary angioedema (HAE) is a rare genetic disorder with autosomal dominant inheritance. In the literature, the impact of HAE on audiovestibular functions has not been investigated. This study aimed to evaluate the audiovestibular functions in patients with hereditary angioedema. Method: The study included 20 patients with hereditary angioedema and 20 healthy control subjects. Both groups underwent otoendoscopic examination and completed a questionnaire to record socio-demographic characteristics. Additionally, pure tone audiometry, caloric test, Video Head Impulse Test (VHIT), computerized dynamic posturography (CDP), and the dizziness handicap inventory (DHI) were administered to the participants to obtain research data. Results: Of the HAE patients included in the study, 11 (55%) were female, while 12 (60%) of the control group were female. The age and gender distribution in both the patient and control groups were found to be statistically similar (p>0.05).