Festivallerin destinasyon imajı ve tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Altın Safran Belgesel Film Festivali örneği
The effect of festivals on destination image and intent to visit again: The example of Golden Safran Documentary Movie Festival
- Tez No: 896870
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Festivaller, gerçekleştirildikleri destinasyonun tanıtılması ve olumlu bir imaj yaratılması noktasında önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, destinasyonlar ve festivaller arasında yakın ve birbirini tamamlar nitelikte bir ilişkinin olduğunu görmektedir. Söz konusu ilişki insanların destinasyonu tekrar ziyaret etmelerini sağlamaktadırlar. Bu düşünceden hareketle Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne katılan kişiler üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada festivalin destinasyon imajı ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 29 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihinde 25'incisi gerçekleştirilen Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne katılan kişilerden yüz yüze ve çevrimiçi anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ve %95 güven aralığına göre toplam 432 kişiden veri toplanmıştır. Alan çalışması sonucunda katılımcıların festivale yönelik algının olumlu olduğu belirlenmiştir. Bu çerçevede festivalin sosyal, turistik, bireysel ve ekonomik yararları olduğuna yönelik bir algı olduğu görülmüştür. Buna karşın festivalin kente olan yararları konusunda kararsızlık düzeyinde bir düşünceye sahip olunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların Safranbolu imajı ile ilgili algılarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla Safranbolu'nun çekiciliği, altyapısı, eğlence imkanları ve değeri yönünden katılımcıların kararsızlık düzeyinde bir düşünceye sahip olunduğu ortaya çıkmıştır. Her ne kadar destinasyon imajı konusunda kararsızlık düzeyinde bir durum ortaya çıksa da katılımcıların Safranbolu'yu tekrar ziyaret etme niyetinde oldukları belirlenmiştir. Çalışmada, festivale katılan kişilerin festivalle ilgili algılarının, destinasyon imajıyla ilgili algılarının ve tekrar ziyaret etme niyetlerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmış ve çeşitli düzeylerde farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada festival algısı, destinasyon imajı algısı ve tekrar ziyaret etme niyeti arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Bu çerçevede katılımcıların festival algısının destinasyon imajı algılarını ve tekrar ziyaret etme niyetlerini etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Festivals appear as an important tool in promoting the destination where they are held and creating a positive image. This sees a close and complementary relationship between destinations and festivals. This relationship enables people to visit the destination again. Based on this idea, a study was conducted on people who attended the Golden Saffron Documentary Film Festival. In the study; It was aimed to investigate the effect of the festival on destination image and revisit intention. For this purpose, data was collected from people who attended the 25th Golden Saffron Documentary Film Festival, which was held on 29 May - 1 June 2024, using face-to-face and online survey techniques. Data was collected from a total of 432 people according to the convenience sampling method and 95% confidence interval. As a result of the field study, it was determined that the participants' perception of the festival was positive. In this context, it has been observed that there is a perception that the festival has social, touristic, individual and economic benefits. On the other hand, it has been determined that they have a level of indecision about the benefits of the festival to the city. Participants' perceptions of Safranbolu's image were found to be at a medium level. Therefore, it was revealed that the participants had an indecisive level of opinion in terms of Safranbolu's attractiveness, infrastructure, entertainment opportunities and value. Although there was a level of indecision about the destination image, it was determined that the participants intended to visit Safranbolu again. In the study; It was examined whether the festival participants' perceptions about the festival, their perceptions about the destination image and their intention to revisit differed according to their demographic characteristics, and differences were detected at various levels. In addition, a positive relationship was found in the study between festival perception, destination image perception and revisit intention. In this context, it was revealed that the participants' perception of the festival affected their perception of the destination image and their intention to revisit.