Oral antidiyabetik tedavisine izole insülin glarjintedavisi eklenmiş tip 2 diyabetes mellitus tanılıhastalarda sistemik immun inflamatuar indeksdeğişiminin incelenmesi
Isolated insulin glargine for oral antidiabetic therapydiagnosis of type 2 diabetes mellitus with added treatmentsystemic immune-inflammatory index in patientsinvestigation of change
  1. Tez No: 896869
  2. Yazar: SAMİ TAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM), pankreastaki beta hücrelerince salınan insülin hormonunun total ya da kısmi eksikliği veya hedefteki dokuda etkisinin yeterli olmaması sonucu glukoz, aminoasit ve yağ asidi metabolizmasında gelişen bozulmalarla seyir gösteren metabolik komplike bir hastalıktır. Çalışmamız ile tip 2 DM'i olup oral antidiyabetik (OAD) tedavisi alan ve bu tedaviye izole insülin glarjine eklenen hastalarda sistemik immün inflamatuvar indeks (Sİİ) değişiminin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kohort bir çalışma olarak planlandı. Kocaeli Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne 10.04.2023-15.10.2023 tarihleri arasında başvuran DM tanısı ile takip edilen ve OAD tedavisine izole insülin glarjin eklenmiş tip 2 DM tanılı hastalarda Sİİ değişiminin İncelenmesi için 89 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıklar, kullandıkları tedaviler ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 58,7 ± 12,3 yıl olarak saptandı. Tedavi sonunda açlık kan şekeri, HbA1c, total kolesterol, trigliserit, LDL kolesterol, Platelet Distribution Width (PDW), Sİİ sonuç değerleri tedavinin başlangıcına oranla anlamlı (p0.05) bir değişime rastlanmamıştır (Tablo 2).
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic complicated disease that progresses with deteriorations in glucose, amino acid and fatty acid metabolism as a result of total or partial deficiency of the insulin hormone released by beta cells in the pancreas or its insufficient effect on the target tissue (1). Our study aimed to detect the change in systemic immune inflammatory index (SII) in patients with type II DM who received oral antidiabetic (OAD) treatment and isolated insulin glargine was added to this treatment. Materials and Methods: Our study was aimed as a retrospective cohort study. 95 patients were included for the Examination of Sİİ Change in patients diagnosed with type II DM, who were admitted to Kocaeli City Hospital Internal Medicine Clinic between 10.04.2023 and 15.10.2023, and were followed up with the diagnosis of DM and isolated insulin glargine was added to OAD treatment. Demographic data of the patients, accompanying diseases, treatments used and laboratory data were recorded. Conclusion: The average age of the patients participating in the study was found to be 58.7 ± 12.3 years. After the treatment, fasting blood sugar, HbA1c, total cholesterol, triglyceride, LDL cholesterol, Platelet Distribution Width (PDW), SII result values were found to decrease significantly (p0.05) change was found in White blood cells, neutrophil, platelet measurement values before and after the treatment (Table 2).