Öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Assessment of prospective teachers' views on the digitalization of education
  1. Tez No: 896880
  2. Yazar: İSTEMİ KAĞAN GÜRDÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik görüşlerinin nasıl olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik görüşlerinin cinsiyet, yaş, bölüm, anne- baba eğitim düzeyi, aile geliri ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik görüşleri ayrıca ölçek alt boyutları olan öğrenme süreci memnuniyeti, uzaktan eğitimde öğrenme motivasyonu, öğrenme etkinliğinde destek sağlama, ölçme değerlendirme puanları açısından da incelenmiştir. Bu araştırmanın verileri, 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarından, Serbest, Aydın ve Kuş (2023) tarafından uyarlanan“Üniversite Dijital Eğitim Ortamını Değerlendirme Ölçeği (ÜDEODÖ)”ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında öğrenim gören 322 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma sorularına cevap niteliğinde frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama, t- testi ve varyans analizleri yürütülmüştür. Öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik genel tutumlarının incelendiği bu araştırmada, öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun eğitimin dijitalleşmesine karşı olumsuz bir tutum sergilediği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının eğitimin dijitalleşmesine yönelik tutumlarında cinsiyet, yaş, okudukları bölüm, aile geliri ve anne-baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark olmadığı; fakat sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the views of prospective teachers on the digitalization of education. It was examined whether the views of prospective teachers on the digitalization of education differed according to variables such as gender, age, department, parental education level, family income and grade level. The prospective teachers' views on the digitalization of education have also been examined in terms of the subscale dimensions of the scale, namely, learning process satisfaction, learning motivation in distance education, providing support in the learning activity, and assessment and evaluation scores. The data of this research were collected from teacher candidates studying at Mersin University Faculty of Education in the fall semester of 2023-2024, using the“University Digital Education Environment Evaluation Scale (UDEADÖ)”adapted by Serbest, Aydın and Kuş (2023) and a personal information form created by the researcher. The sample of the research consisted of 322 teacher candidates studying at Mersin University Faculty of Education in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test and variance analyzes were conducted in response to the research questions. In this research, where the general attitudes of teacher candidates towards the digitalization of education were examined, It was determined that the majority of teacher candidates had a negative attitude towards the digitalization of education. It was determined that there was no significant difference in the attitudes of teacher candidates towards the digitalization of education according to the variables of gender, age, department, family income and parental education status; however, there was a significant difference in the class level variable.