İş güvencesizliği algısının ve algılanan istihdam edilebilirliğingazetecilerde mesleki özdeşleşmeye etkisi
The effect of job insecurity perception and perceived employability on occupational identification in journalists
  1. Tez No: 896879
  2. Yazar: BURCU TOKATLI AHISKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, iş güvencesizliği algısının ve algılanan istihdam edilebilirliğin gazetecilerde mesleki özdeşleşmeye etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Giriş bölümünü takiben öncelikle mesleki özdeşleşmenin kuramsal çerçevesini oluşturan sosyal kimlik kuramı açıklanmaktadır. Daha sonra, çalışmada bağımlı değişken olarak ele alınan mesleki özdeşleşme kavramı ve literatürde bu konuda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölüm, çalışmanın bağımsız değişkenlerinden iş güvencesizliği algısı, beşinci bölüm de diğer bağımsız değişken olan algılanan istihdam edilebilirlik üzerinedir. İş güvencesizliği algısının ve algılanan istihdam edilebilirliğin mesleki özdeşleşmeye etkisi kaynakların korunması kuramı bağlamında açıklanmıştır ve altıncı bölüm bu kuram hakkında bilgiler içermektedir. Sonraki bölümlerde araştırmanın yöntemi ve kapsamı, gazetecilik mesleğinde mesleki özdeşleşme ve iş güvencesizliği çerçevesinden bahsedilmiştir ve araştırmanın hipotezleri verilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında Ankara ve İstanbul'da 116 gazeteciden anket verisi toplanmıştır. İş güvencesizliğinin alt boyutları olan nicel iş güvencesizliği ve nitel iş güvencesizliği ile istihdam edilebilirliğin alt boyutları olan içsel istihdam edilebilirlik ve dışsal istihdam edilebilirliğin mesleki özdeşleşmeye etkisini belirlemek için verilere çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçta; nicel iş güvencesizliğinin mesleki özdeşleşmeyi düşük düzeyde olumlu etkilediği, nitel iş güvencesizliğinin mesleki özdeşleşmeyi etkilemediği, içsel ve dışsal istihdam edilebilirliğin mesleki özdeşleşmeyi orta düzeyde olumlu etkilediği bulunmuştur. Bağımsız değişkenler arasında mesleki özdeşleşmeye etkisi en yüksek olan içsel istihdam edilebilirlik olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of job insecurity perception and perceived employability on occupational identification in journalists. Following the introduction, firstly, the social identity theory, which constitutes the theoretical framework of occupational identification, is explained. Then, the concept of occupational identification, which is the dependent variable in the study, and the studies conducted on this subject in the literature are examined. The fourth section is about the perception of job insecurity, which is one of the independent variables of the study, and the fifth section is about the other independent variable, perceived employability. The effect of job insecurity perception and perceived employability on occupational identification is explained in the context of conservation of resources theory, and the sixth section includes information about this theory. In the following sections, the method and scope of the research, the framework of occupational identification and job insecurity in the journalism profession are mentioned, and the hypotheses of the research are given. Within the scope of this thesis study, survey data were collected from 116 journalists in Ankara and Istanbul. In the conclusion section, the findings of the analysis of the data obtained through the survey conducted during this thesis study are interpreted. Multiple regression analysis was performed on the data to determine the effects of the quantitative and qualitative job insecurity and internal and external employability on occupational identification. As a result, it was found that quantitative job insecurity has a low positive effect on occupational identification, qualitative job insecurity does not affect occupational identification, and internal and external employability has a moderate positive effect on occupational identification. Among the independent variables, internal employability has the highest effect on occupational identification.