Dönüşümcü liderliğin çalışanların değişime yatkınlıkları üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin rolü
The role of job crafting in the effect of transformational leadership on employees' readiness for change
- Tez No: 896888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüz dünyasında örgütlerin başarılı şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için yöneticilerin uygun ve etkili liderlik sergilemeleri, örgüt çalışanlarının işlerini yeniden tasarlayabilme imkânlarının olması, çalışanların örgütlerinde gerçekleşebilecek değişimlere yatkın olmaları oldukça önemlidir. Bu önem doğrultusunda yapılan bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderliğin çalışanların değişime yatkınlık düzeylerine nasıl katkı sağladığını ortaya koymak ve dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlığa etkisinde iş becerikliliği gibi işi yeniden tasarlama davranışlarının rolünün olup olmadığını tespit etmektir. Uluslararası literatürde dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlık üzerindeki etkisini inceleyen sınırlı sayıda çalışma olmakla beraber, ulusal literatürde dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlık üzerindeki etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Ayrıca, hem ulusal hem uluslararası literatürde dönüşümcü liderliğin çalışanların değişime yatkınlıkları üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin rolünü araştıran bir çalışmaya da rastlanılmamıştır. Bu araştırmanın literatürdeki bu boşluğu dolduracak olması araştırmanın özgün yanını yansıtmaktadır. Bu motivasyonla yapılan bu araştırmanın örneklemini basit tesadüfi (rastgele) örnekleme yöntemi ile 2023 Haziran ve Temmuz aylarında ulaşılan İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde çalışan 402 akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak online anket tekniği tercih edilmiştir. Elde edilen veriler AMOS programında yapısal eşitlik modellemesiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlık ve iş becerikliliği üzerinde pozitif etkisinin olduğu, iş becerikliliğinin değişime yatkınlık üzerinde pozitif etkisinin olduğu ve dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlık üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, dönüşümcü liderliğin değişime yatkınlık üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin yapısal iş kaynaklarını arttırma ve zorlayıcı iş taleplerini arttırma boyutlarının aracılık etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where organizations experience intense competition, it is crucial for managers to demonstrate appropriate and effective leadership for their organizations sustained success. Additionally, it is important for employees to have the opportunity to redesign their jobs and to be ready for changes that may occur within their organizations for their organizations sustained success. In light of this importance, the purpose of this study is to elucidate how transformational leadership contributes to employees' readiness for change and to determine whether job redesigning behaviors such as job crafting have a role in the effect of transformational leadership on employees' readiness for change. Despite the limited number of studies in the international literature examining the impact of transformational leadership on readiness for change, no studies have been found investigating the impact of transformational leadership on readiness for change in the national literature. Furthermore, there have been no studies in both national and international literature investigating the role of job crafting in the impact of transformational leadership on employees' readiness for change. Thus, filling this gap in the literature constitutes the original aspect of this study. The sample of this study, conducted with this motivation, consists of 402 academic staff working at foundation universities in Istanbul, reached through simple random sampling method in June and July 2023. Quantitative research method was used in the study, and online survey technique was preferred as the data collection tool. The collected data were analyzed using structural equation modeling in AMOS software. As a result of the analyses, it was found that transformational leadership has a positive effect on readiness for change and job crafting; job crafting has a positive effect on readiness for change and there is a mediation effect of job crafting in the impact of transformational leadership on readiness for change. Additionally, in the study, it was determined that as dimensions of job crafting, increasing structural job resources and increasing challenging job demands mediate the impact of transformational leadership on readiness for change.