Sosyal medyada haberciliğin gelişen yüzü: TRT Haber'in sosyal medya hesapları üzerine bir değerlendirme
The developing face of journalism in social media: An evaluation of TRT haber's social media accounts
- Tez No: 896898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KUZUCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Haber ve habercilik, günümüze gelene kadar pek çok evreden geçmiş ve bugünkü şekline kavuşmuştur. Gazetelerin ilk defa basıldığı dönemle haber, kitle iletişim aracındaki serüvenine başlamış, ardından, radyo ve televizyonculuğun gelişmesiyle, haberin yayılması kolaylaşmıştır. İnternet teknolojisinin icat edilmesiyle, ağ teknolojisi gelişerek yaygınlaşmış haber geleneksel iletişim araçlarının yanı sıra, yeni medya araçlarıyla da kitlelere ulaşılır olmuştur. Zamanla ortaya çıkan sosyal medya siteleri insanlar tarafından çok sevilmiş ve zamanla büyüyerek birer medya temsilcisi haline dönmüştür. Youtube, Facebook, Instagram, X gibi sosyal medya platformları oluşturulmuş ve kullanıcı sayıları oldukça artmıştır. Habercilik de bu sosyal medya platformlarında yerini almıştır. Türkiye'de sosyal medyada habercilik yapan kuruluşlardan birisi de TRT Haber'dir. TRT haberin sosyal medya platformlarındaki takip edilme oranı incelenerek etkileşimi ve sosyal medyada ulaşılabilirliği konuları incelenmiştir. Çalışmada sosyal medyada haberciliğin gelişimi, yeri ve etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
News and journalism have gone through many phases until today and have reached their current form. News began its adventure in mass media when newspapers were first printed, and then, with the development of radio and television, the dissemination of news became easier. With the invention of internet technology, network technology has developed and widespread news has become available to the masses through new media tools as well as traditional communication tools. Social media sites that emerged over time were loved by people and grew over time, turning into media representatives. Social media platforms such as Youtube, Facebook, Instagram, X have been created and the number of users has increased significantly. Journalism has also taken its place on these social media platforms. One of the organizations that do social media reporting in Turkey is TRT News. The following rate of TRT news on social media platforms was examined and its interaction and accessibility on social media were examined. The study focused on the development, place and impact of journalism in social media.