Exploring the role of service design for agroecological communities: A case study on tadya collective
Agroekolojik topluluklar için hizmet tasarımının rolünün incelenmesi: Tadya kolektifi üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 896909
  2. Yazar: GÖZDE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KÜÇÜKSAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, küresel iklim değişikliğinin yarattığı ekolojik, ekonomik ve sosyal sorunların tarım ve gıda sistemleri üzerindeki etkilerini ele alarak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarının potansiyel çözümlerde nasıl bir rol oynayabileceğini araştırmaktadır. Agroekoloji, tarım uygulamalarının ekolojik prensipler doğrultusunda gerçekleştirilmesini ve doğal ekosistemlerin korunmasını hedefleyen bir yaklaşımdır. Tezin önemli bir bileşeni olan TADYA (Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi) vaka analizi, sürdürülebilir tarım ve gıda ağlarının başarılı bir örneğini sunmaktadır. Dijital sipariş sistemi ve üretici-tüketici bağlantıları gibi unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu sistemlerin nasıl iyileştirilebileceği konusunda öneriler sunulmuştur. Araştırma sürecinde saha ziyaretleri, gözlemler, görüşmeler ve anketler gibi çeşitli veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, TADYA'nın sistemlerinin işleyişine dair kapsamlı bilgiler sağlayarak, iyileştirilmesi gereken çeşitli alanları belirlemiştir. Bulgular, TADYA'nın mevcut sisteminde iyileştirilmesi gereken belirli konuları ortaya koymuştur. Bu konuların nasıl geliştirilebileceği, topluluk üyelerinin de tasarım sürecine dahil olduğu, çok disiplinli ve yerel bilgi ve deneyimi içeren sürdürülebilir tasarım yaklaşımları ile açıklanmıştır. Bu yaklaşımlar, çözümlerin topluluğun özgün ihtiyaçlarına uygun olarak şekillenmesini sağlamaktadır. Araştırmanın kritik bulgularından biri, yerel üreticiler ve tüketicilerin sürdürülebilir sistemlerin tasarım ve uygulanmasında yer almasının önemi olmuştur. Bu katılımcı yaklaşım, daha etkili ve verimli sistemler oluşturulmasına yardımcı olmakla kalmayıp, topluluk bağlarını güçlendirir ve uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlar. Üretimden tüketime kadar her seviyedeki paydaşların tasarım sürecine dahil edilmesi, tarım ve gıda ağlarının genel dayanıklılığını ve sürdürülebilirliğini artırır. Bu tez, sürdürülebilir tasarımın tarım ve gıda sistemlerini dönüştürme potansiyelini göstererek, gelecekteki araştırmalar için yeni perspektifler ve rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. TADYA vaka analizinden elde edilen bulgular, yerel uzmanlık ve topluluk katılımını öne çıkaran işbirlikçi bir servis tasarımı yaklaşımının gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, küresel iklim değişikliğinin yarattığı zorluklarla başa çıkabilecek dayanıklı, uyumlu sistemlerin geliştirilmesi için esastır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the ecological, economic, and social issues caused by global climate change and their impacts on agricultural and food systems, investigating the potential role of sustainable design approaches in providing solutions. Agroecology is an approach that aims to implement agricultural practices in accordance with ecological principles and preserve natural ecosystems. An important component of this thesis is the case study of TADYA (Tahtacıörencik Natural Life Collective), which presents a successful example of sustainable agricultural and food networks. Elements such as the digital ordering system and producer-consumer connections are examined in detail, and suggestions for improving these systems are provided. The research process utilized various data collection techniques, including field visits, observations, interviews, and surveys. These methods provided comprehensive insights into the functioning of TADYA's systems and identified several areas needing improvement. The findings revealed specific issues within TADYA's existing system that require enhancement. The ways these areas can be developed are explained through sustainable design approaches involving community members in the design process, integrating multidisciplinary and local knowledge and experience. These approaches ensure that solutions are tailored to the unique needs of the community. One of the critical findings of the research is the importance of involving local producers and consumers in the design and implementation of sustainable systems. This participatory approach not only helps in creating more effective and efficient systems but also strengthens community bonds and ensures long-term sustainability. By engaging stakeholders at every level, from production to consumption, the proposed improvements aim to enhance the overall resilience and sustainability of the agricultural and food networks. This thesis aims to provide new perspectives and guidance for future research by showcasing the potential of sustainable service design in transforming agricultural and food systems. The insights gained from the TADYA case study highlight the necessity of a collaborative, informed design approach that leverages local expertise and fosters community participation. This approach is essential for developing robust, adaptive systems capable of withstanding the challenges posed by global climate change.