Siber tehditlerin ulusal güvenlik politikalarına etkisi: ABD, Çin, Rusya ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı bir analiz (2010-2023)
The impact of cyber threats on national security policies: A comparative analysis on the USA, China, Russia and Turkey (2010-2023)
  1. Tez No: 896912
  2. Yazar: ESRA MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Günümüzde uluslararası ilişkiler disiplininin en önemli konularından biri haline gelen siber güvenlik, ulusal güvenlik stratejileri için de belirleyici bir unsur halini almıştır. Artan dijitalleşme, ekonomik ve siyasi faaliyetlerin siber uzaya bağımlılığını artırırken, siber tehditleri de çeşitlendirip artırmıştır. 2010'lu yıllardan itibaren dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen büyük çaplı siber saldırılar, küresel güçlerin güvenlik politikalarını derinden etkilemiştir. Bu tez çalışması, konstrüktivizm teorisi çerçevesinde, siber saldırıların ABD, Rusya, Çin ve Türkiye'nin siber güvenlik politika ve stratejileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı çalışmada, 2010-2023 yılları arasında gerçekleştirilen siber saldırılarla ilgili sistematik bir veri seti oluşturulmuştur. Çoklu regresyon, ARIMA, Ridge ve Lasso modelleri yardımıyla, siber saldırı sıklığı ve çeşitliliğinin ülkelerin siber güvenlik harcamaları üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, artan siber tehditlerin güvenlik harcamalarını artırdığını, ancak ülkeler arasında etki düzeylerinin farklılaştığını göstermektedir. Konstrüktivizm teorisinin ışığında, siber güvenliğin ulusal ve uluslararası politikalardaki yeri ve sınırları daha net ortaya konmuştur. Özellikle Türkiye özelinde, siber güvenlik alanındaki kamu politikalarının geliştirilmesine yönelik ihtiyaçlar vurgulanmıştır. Çalışma, siber güvenlik alanındaki teorik ve ampirik boşlukları doldurmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, ülkelerin siber güvenlik politikalarının şekillenmesine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır. Böylece, giderek daha kritik hale gelen siber güvenlik meselesinin hem ulusal hem de uluslararası boyutları daha iyi anlaşılabilecektir. Ayrıca, çalışmanın Türkiye özelinde, siber güvenlik alanındaki kamu politikalarının geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Sonuç olarak, geçmiş yıllarda yaşanan siber saldırılar, dünyanın dört bir yanındaki küresel güçleri derinden etkileyerek, ulusal ve uluslararası güvenlik politikalarının merkezine oturmuştur. ABD, Rusya, Çin ve Türkiye gibi ülkeler, siber uzaydaki teknolojik üstünlük ve caydırıcılık mücadelesinin önemli bir parçası halini almıştır. Nitekim konstrüktivizm teorisi ışığında, siber güvenliğin ulusal ve uluslararası politikalardaki yeri ve sınırları daha net görülmektedir. Siber güvenlik artık hem ulusal hem de uluslararası düzeyde güvenlik politikalarının ayrılmaz bir bileşeni konumuna yükselmiştir. Devletler, dijital çağın getirdiği yeni güvenlik tehditlerini yönetebilmek için karmaşık siber güvenlik stratejileri geliştirmek zorunda kalmaktadır. Siber uzayın karanlık yapısında şekillenen yeni güvenlik paradigmaları, devletleri sadece fiziksel sınırlarını değil, dijital egemenliklerini de korumaya zorlarken, bu çalışma göstermektedir ki, günümüzde güç dengeleri artık kod satırlarında ve veri akışlarında belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, cybersecurity has become one of the most important topics in the discipline of international relations and a determining factor for national security strategies. Increasing digitalization has increased the dependence of economic and political activities on cyberspace, while diversifying and increasing cyber threats. Since the 2010s, large-scale cyber-attacks around the world have profoundly affected the security policies of global powers. This thesis examines the impact of cyber-attacks on the cyber security policies and strategies of the United States, Russia, China and Turkey within the framework of constructivism theory. Using a combination of quantitative and qualitative methods, a systematic dataset on cyber-attacks between 2010 and 2023 has been created. With the help of multiple regression, ARIMA, Ridge and Lasso models, the effects of the frequency and diversity of cyber attacks on countries' cyber security expenditures are analyzed comparatively. The findings show that increasing cyber threats increase security expenditures, but the level of impact varies across countries. In the light of the theory of constructivism, the place and limits of cybersecurity in national and international policies are more clearly revealed. Especially in Turkey, the need for the development of public policies in the field of cyber security is emphasized. The study aims to fill the theoretical and empirical gaps in the field of cyber security. The findings provide important implications for shaping the cybersecurity policies of countries. Thus, both the national and international dimensions of the increasingly critical cyber security issue will be better understood. Moreover, the study is expected to contribute to the development of public policies in the field of cyber security in Turkey. In conclusion, the cyber-attacks of the past years have deeply affected global powers around the world and placed them at the center of national and international security policies. Countries such as the US, Russia, China and Turkey have become an important part of the struggle for technological superiority and deterrence in cyberspace. Indeed, in the light of constructivism theory, the place and limits of cybersecurity in national and international policies can be seen more clearly. As a result, cybersecurity has become an integral component of security policies at both national and international levels. States are forced to develop complex cybersecurity strategies to manage the new security threats of the digital age. While new security paradigms shaped in the dark structure of cyberspace force states to protect not only their physical borders but also their digital sovereignty, this study shows that today, the balance of power is now determined in lines of code and data streams.