Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği'ne başvuran ergenlerde kimlik karmaşası, dissosiyasyon ve kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between identity confusion, dissociation and self-harming behavior in adolescents admitting to Child and Adolescent Psychiatry Clinic
- Tez No: 896922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ZABİT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada çocuk-ergen psikiyatrisi kliniğine başvuran ergenlerde kimlik karmaşası, dissosiyasyon ve kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın bir diğer inceleme konusu ise kimlik karmaşası ve dissosiyasyonun sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk-ergen kliniğine başvuran, 13-18 yaş aralığındaki 176 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara Kimlik Durumu Değerlendirme Aracı (KDDA), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) ve Kişisel Veri formu verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında Pearson Korelasyon testi, Bağımsız Örneklem T-testi ve Mann-Whitney U Testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kimlik karmaşası, dissosiyasyon ve kendine zarar verme davranışı arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Kimlik karmaşası ile cinsiyet ve ailede psikolojik rahatsızlık öyküsünün bulunması değişkeni arasında farklılık bulunmuştur. Dissosiyasyon ile cinsiyet, anne-baba birliktelik durumu ve ailede psikolojik rahatsızlık bulunması değişkenleri arasında da farklılık saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ergen gurunu klinik örnekleminde kimlik karmaşası, dissosiyasyon ve KZVD görülme oranı oldukça yüksek çıkmıştır. KZVDDE alt boyutlarından olan otonom işlevler ve sosyal işlevler alt boyutları ile kimlik karmaşası ve dissosiyasyon arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between identity confusion, dissociation, and self-harm behavior in adolescents who applied to the child-adolescent psychiatry clinic is examined. Another aim of the study is to determine whether identity confusion and dissociation differ according to sociodemographic variables. The sample of the research consists of 176 participants aged 13-18 who applied to the child-adolescent clinic of Antalya Training and Research Hospital. Participants were given the Identity Status Assessment Tool (ISAT), the Dissociative Experiences Scale (DES), the Self-Harm Behavior Assessment Inventory (SHBAI), and a Personal Data Form. The obtained data were analyzed using the Pearson Correlation test, Independent Samples T-test, and Mann-Whitney U Test in the SPSS program. According to the results, a significant relationship was found between identity confusion, dissociation, and self-harm behavior. Differences were found between identity confusion and the variables of gender and having a family history of psychological disorders. Differences were also found between dissociation and the variables of gender, parental marital status, and having a family history of psychological disorders. The analysis showed that the rates of identity confusion, dissociation, and self-harm behavior were quite high in the clinical sample of the adolescent group. A positive and moderate relationship was found between the sub-dimensions of self-harm behavior, specifically autonomous functions and social functions, and identity confusion and dissociation.