Ergen Yas Ölçeği'nin (Adolescent grief inventory) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of adolescent grief inventory
  1. Tez No: 728590
  2. Yazar: CEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Ergenlerin yaşamlarında nispeten sık görülen bir deneyim olan yas sürecini objektif olarak değerlendiren bir ölçeğin henüz Türkiye'de bulunmaması büyük bir eksikliktir. Ergen Yas Ölçeği'nin (EYÖ) Türkçe uyarlama çalışması ile bu eksikliğin giderilmesi ve Türkiye toplumunda oldukça önem taşıyan bu fenomenlerin bilimsel olarak inceleme imkanının doğması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza katılımcı olarak, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği'ne Temmuz 2021-Mart 2022 tarihleri arasında başvuran, 12-18 yaş arasında sevdiği bir yakını kaybetmiş ve kaybı üzerinden en az 6 ay geçmiş olan ergenler alınmıştır. Çalışma için ölçek sahibinden izin alındıktan sonra dil uyarlaması ve psikometrik özelliklerin incelenmesi olmak üzere toplam iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden ergenlerin genel bilgileri sosyodemografik veri formuyla alındıktan sonra ergenlere; EYÖ Türkçe çeviri hali, Temel Yas Unsurları Ölçeği (TYUÖ), Depresyon, Anksiyete ve Stress Ölçeği-21(DASÖ-21) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu (ÇBASDÖ) öz bildirim ölçekleri uygulanmıştır. Ölçek geçerlilik güvenilirlik çalışması olması nedeniyle 37 hastaya 4 hafta sonra EYÖ yeniden özbildirim şeklinde uygulanmıştır. BULGULAR: Yapılan faktör analizi sonucuna göre EYÖ; faktör 1-keder ve kaygı, faktör 2-seperasyon ve öfke, faktör 3-somatizasyon ve faktör 4-olumlu ve pozitif tepkiler olmak üzere dört alt faktörden oluşmaktadır. Ölçek Cronbach-alfa değerleri ise total α = 0,91, faktör 1 için α = 0,90, faktör 2 için α = 0,85, faktör 3 için α = 0,56 ve faktör 4 için α = 0,51 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: The lack of a scale that objectively evaluates the phenomenon of grief, which is a relatively common experience in adolescents' lives, is a major shortcoming in Turkey. With the Turkish adaptation study of the Adolescent Grief Inventory (AGI), it is aimed to eliminate this deficiency and to provide the opportunity to scientifically examine these phenomena, which are very important in Turkish society. MATERIALS and METHODS: As a participant in our study, adolescents who applied to the Health Sciences University Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital Child and Adolescent Psychiatry Clinic between July 2021 and March 2022, who lost a loved one between the ages of 12-18 and whose lost had been past at least 6 months, were recruited. After obtaining the permission of the scale owner for the study, it was carried out in two stages: language adaptation and examination of psychometric properties. After the general information of the adolescents who accepted to participate in the study was obtained with the sociodemographic data form; The Turkish translation of the AGI, Core Bereavement Items (CBI), Depression, Anxiety and Stress Scale-21 (DASS-21) and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support Revised Form (MSPSS) self-report scales were applied. Due to the validity and reliability study of the scale, AGI was re-administered to 37 patients 4 weeks later in the form of self-report. RESULTS: According to the result of the factor analysis, AGI consists of four sub-factors: factor 1- sadness and anxiety, factor 2- separation and anger, factor 3- somatization and factor 4- positive reactions. Scale Cronbach-alpha values were found to be total α = 0.91, α = 0.90 for factor 1, α = 0.85 for factor 2, α = 0.56 for factor 3 and α = 0.51 for factor 4. .