İntihar olmayan kendini yaralama tanısı olan ergenler ile intihar davranışı bozukluğu tanısı olan ergenlerin psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek ve duygu düzenleme açısından karşılaştırılması
Comparison between non-suicidal self-injury and suicide behavior disorder in terms of resilience, perceived social support and emotion regulation
  1. Tez No: 842420
  2. Yazar: HABİBE GÜNEŞ PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: İntihar ve kendine zarar verici davranışlar, ergenlerde gitgide sıklığı artmakta olan ciddi sorunlardan olmakla birlikte literatürde psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek gibi faktörlerin koruyucu olabildiği, ayrıca bu davranışlara duygu düzenleme zorluklarının eşlik ettiğiyle ilgili bazı çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; İntihar Davranışı Bozukluğu (İDB) ve İntihar Olmayan Kendini Yaralama (İOKY) tanısı almış ergenleri, psikolojik dayanıklılıkları, algılanan sosyal destekleri ve duygu düzenleme yöntemleri açısından karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği'ne başvuran, 13-18 yaş arası, DSM-5'e göre İDB tanısı alan 34 ergen İDB vaka grubunu, İOKY tanısı alan 34 ergen İOKY vaka grubunu, bu iki tanıyı da karşılamayan 34 ergen ise çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan ergenler ve aileleri ile Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli – DSM-5 – Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG- ŞY- DSM-5-T) isimli form aracılığıyla ergenler eş tanılar açısından değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan ergenlere Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (EPDÖ), Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇASDÖ) ve Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) doldurtulmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Suicidal behavior and self- injurious behaviors are serious problems that are increasing in frequency in adolescents. There are some studies in the literature showing that these behaviors are accompanied by difficulties in emotional regulation and that factors such as resilience and perceived social support can be protective against these behaviors. The purpose of our study is comparing adolescents diagnosed with Suicidal Behavior Disorder (SBD) and Non-Suicidal Self-Injury (NSSI) in terms of their resilience, perceived social support and emotion regulation mechanisms. MATERIALS AND METHODS: Our study was included 34 adolescents who diagnosed NSSI according to DSM-5, 34 adolescents who diagnosed SBD according to DSM-5 and 34 adolescent who diagnosed none of these two. Participants were between 13-18 years old and had applied to Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Disorders. Adolescents who volunteered to participate in the study and their families were evaluated in terms of comorbidities using the form called Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, DSM-5 November 2016- Turkish Adaptation (K-SADS-PL-DSM-5-T). The adolescents participating in the study completed the Adolescent Psychological Resilience Scale, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and the Regulation of Emotions Questionnaire (REQ). RESULTS: In our study, family support (p=0.001), adjustment (p=0.027), sense of struggle sub-dimensions (p=0.049) and total score (p=0.001) averages were found to be lower in the SBD group than in the control group.