Birleşmiş Milletler ve yerli halklar: Latin Amerika yerli halklarının mücadelesi, temsili ve hakları
United Nations and indigenous peoples: The struggle, representation and rights of the Latin American indigenous peoples
  1. Tez No: 896952
  2. Yazar: CEMRE ÇAĞLA ATAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yerel ve Yerli olmak küresel çaba gerektirir. Günümüz dünyasının kaosu ve yoğun gündemi içerisinde zaten görünmez olan Yerli Halkların haklı mücadeleleri, sınırları aşan çözümler gerektirir. Çeşitli sebeplerden Yerli Halklar daha fazla yerinden edilmekte şiddet ve marjinalleşmeye maruz kalmaktadır. Yerli Halkların yaşayabilmek adına verdiği mücadeleler ise suç olarak görülmektedir. Bu anlamda genel olarak Yerli Halkaların, özel olarak Latin Amerika Yerli Halklarının mücadelesi, temsili ve hakları çalışılmayı hak eden önemdedir. Yerli Halkların sorunları, mücadeleleri, hakları ve uğradıkları haksızlıklar dünya genelinden Latin Amerika Yerli Halklarına odaklanacak şekilde ele alınmış, yaşanılan süreçler ve kaydedilen yahut edilemeyen adımlar incelenmiştir. Uluslararası alana BM bağlamında taşınması ve BM'nin gerek araştırma kapasitesi gerekse benzeri olmayan bir örgüt olmasının ışığında Yerli Halkların mücadelesine etkisine odaklanılmıştır. Atılması gereken pek çok adım olmasına karşın BM'nin bu zamana kadar Yerli Halklar hareketine olumlu etkisi olduğu iddiasında bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being native and Indigenous requires global efforts. The justified struggles of Indigenous Peoples, who are already invisible in the chaotic agenda of today's world, require solutions that transcend borders. Due to various reasons, Indigenous Peoples are increasingly displaced and exposed to violence and marginalization. Moreover, the struggles of Indigenous Peoples to survive are seen as crimes. In this sense, the struggle, representation and rights of Indigenous Peoples in general and Latin American Indigenous Peoples in particular are of importance that deserve to be studied.In this study, the problems, struggles, rights of Indigenous Peoples and injustices that they face are discussed with the perspective from the Indigenous People all around to Latin American Indigenous Peoples, and the processes, the steps taken -or not- were examined. It is focused on moving it to the international arena in the context of the UN and the UN's impact on the struggle of Indigenous Peoples in light of the UN's research capacity and being a unique organization. Although there are many steps to be taken, it is claimed that the UN has had a positive impact on the Indigenous Peoples movement so far.