İskenderun ve Taşucu Körfezleri'nden (Türkiye) yakalanan granyöz (Argyrosomus regius (Asso, 1801)) balıklarını enfeste eden kaligid kopepod türlerinin belirlenmesi
Identification of caligid copepod species infesting meagre (Argyrosomus regius (Asso, 1801)) caught from the Gulf of İskenderun (Türkiye)
  1. Tez No: 896953
  2. Yazar: HAYAT BAYRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARGUN AKİF ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
In recent years, the high-value fish species Meagre, Argyrosomus regius (Asso, 1801), has started to be cultivated in large quantities not only along the Aegean Sea coasts of our country but also in the Mediterranean, particularly in the Gulf of İskenderun and Taşucu. However, since this region is a new area for Meagre cultivation and the physical and chemical properties of seawater in this new region differ from those in the Aegean Sea, the biological factors (bacteria, viruses, parasites, fungi) that cause diseases in this species may also differ from those encountered in the Aegean Sea. caligid copepod species, commonly referred to as sea lice, parasitize fish, especially those raised in aquaculture farms, as well as wild fish, leading to severe health issues and high mortality rates. Although many Caligid copepod species have previously been reported to infest different fish species (sea bass, gurnard, leerfish, sole, red mullet, etc.) from the gulf of Iskenderun and Tasucu, the species that may infest the Meagre populations in these regions are not yet known. The primary aim of this thesis is to identify the Caligid copepod species on Meagre individuals caught from the gulf of Iskenderun and Tasucu, to predict one of the most significant parasitic diseases that might be encountered in Meagre cultivation newly started in this region, to reveal the risks, and to provide the measures that producers can take. For this purpose, Meagres caught by fishermen in the specified regions were purchased seasonally for a year and examined in the laboratory. The sea lice seen in the mouth and gill cavities of the examined fish were sampled, and the morphological structures of the samples were revealed using conventional and modern microscopy techniques, and species identifications were made based on species-specific characters. The collected caligid copepod specimens were identified as Caligus dakari Beneden, 1892.
Özet (Çeviri)
Son birkaç yılda, yüksek ekonomik değere sahip bir balık türü olan Granyöz, Argyrosomus regius (Asso, 1801), ülkemiz Ege Denizi kıyılarından sonra Akdeniz'de de özellikle İskenderun ve Taşucu Körfezi içerisinde yüksek miktarlarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Ne var ki, bu bölgenin Granyöz yetiştiriciliği için yeni bir alan olması ve bu yeni bölgede deniz suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin Ege Denizi'nden farklılık göstermesi, bu türün yetiştiriciliğinde karşılaşılan hastalıklara neden olan biyolojik etmenler (bakteri, virüs, parazit, mantar)'in çeşitliliğinin de Ege Denizinde karşılaşılanlardan farklılık gösterebilmesi anlamına gelmektedir. Balık veya deniz bitleri olarak da bilinen kaligid kopepod türleri, doğal balıkların yanısıra özellikle çiftlik ortamlarında yetiştirilen balıklarda parazitik olarak yaşayan, ciddi sağlık sorunlarına ve yüksek oranda ölümlere neden olan canlılardır. Daha önceden İskenderun ve Taşucu Körfezleri'nden farklı balık türlerini (levrek, kırlangıç, kofana, dil, barbun vb.) enfeste eden birçok kaligid kopepod türü bildirilmiş olmasına rağmen bu bölgelerde bulunan Granyöz popülasyonlarını enfeste etmesi muhtemel türler henüz bilinmemektedir. Yürütülen bu tez kapsamında temel amaç, İskenderun ve Taşucu Körfezleri'nden yakalanmış Granyöz bireyleri üzerindeki kaligid kopepod türlerini belirleyerek, bu bölgede henüz başlamış olan Granyöz yetiştiriciliğinde karşılaşılabilecek en önemli paraziter hastalıklardan birini önceden belirlemek, riskleri ortaya koymak ve üreticilerin alabileceği tedbirleri sunmaktır. Bu amaçla, belirtilen bölgelerde balıkçılar tarafından yakalanmış Granyözler bir yıl boyunca mevsimsel olarak satın alınmış ve laboratuvarda incelenmiştir. İncelenen balıkların ağız ve solungaç boşluğunda görülen deniz bitleri örneklenmiş, örneklerin morfolojik yapıları, konvansiyonel ve modern mikroskopi teknikleriyle ortaya konarak, türe özgü karakterler üzerinden tür tespitleri yapılmıştır. Bulunan kaligid kopepod örnekleri, Caligus dakari Beneden, 1892 olarak teşhis edilmiştir.