Intelligence and foreign policy: A comparison of British, American and Turkish intelligence systems
İstihbarat ve dış politika: İngiliz, Amerikan ve Türk istihbarat sistemlerinin mukayesesi
  1. Tez No: 89700
  2. Yazar: HAKAN FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Başarılı bir dış politika için kaliteli ve güçlü bir istihbaratın gerektiği bu tezin ana argümanlarından biridir. İyi istihbarat her zaman için iyi bir dış politikayı garanti etmezken, kötü istihbarat sıkça yanlış politika üretimine sebep olur. O halde iyi bir istihbaratın esasları nelerdir? Nasıl bir istihbarat yapılanması başarılı bir dış politika için gerekli olan istihbaratı üretebilir? Bu sorulan cevaplamak için, istihbaratı diş politikada başarılı bir şekilde kullanan iki ülkenin, Amerika ve İngiltere'nin, istihbarat yapılanmaları incelenmiştir. Bu ülkelerin istihbarat yapılanmalarınının nasıl örgütlendiği, koordine edildiği ve denetlendiğinin cevapları aranmış, daha sonra da Türk istihbarat sistemiyle aralarında mukayese yapılmıştır. Sistemlerin kıyaslanmasından elde edilen verilerle de Türk istihbarat sisteminin daha da geliştirilmesi için bazı öneriler sonuçda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main arguments of this thesis is that better intelligence is needed for designing sound foreign policy. While good intelligence cannot guarantee good policy, poor intelligence frequently contributes to policy failure. Then, what are the essentials of good intelligence? How should intelligence agencies be organized? What can bring about reliable intelligence? To answer these questions two countries that are widely acknowledged to incorporate intelligence successfully into foreign policy making and implementation, namely the UK and the US, are examined in terms of the structure of their intelligence systems in support of foreign policy. Therefore answers to the questions of how their systems are organized, overseen and coordinated are sought in this study. Then a comparison between the UK and the USA, which are accepted to have the highest standard in this respect, and the Turkish system is made in order to show differences between the systems. At the conclusion, based on findings from the comparison of the systems, recommendations are proposed to improve Turkish foreign intelligence capabilities. IV eOUMAKElSYO» MERKEZİ