Kodlama eğitiminde eğitsel dron kullanımının ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effects of educational drone use in coding education on middle school students' computational thinking skills
  1. Tez No: 897043
  2. Yazar: ÖZGE ELİF TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN KOCAMAN KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, kodlama eğitim sürecinde eğitsel dron kullanmanın öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkileri ile eğitsel dron ile eğitim alan öğrencilerin bu sürece ve dron kullanımına dair görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Adıyaman'daki bir ortaokulda 6. sınıfta eğitim gören 60 öğrenciden oluşmuştur. Araştırma 7 haftalık bir sürede gerçekleşmiştir. Karma yöntem kullanılan çalışmanın nicel boyutunda zayıf deneysel desen statik grup öntest-sontest desen kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşmelerle öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Deney sürecinde, deney grubuna dahil öğrenciler dron tabanlı kodlama etkinlikleri ile uygulama yaparken, kontrol grubundaki öğrenciler blok tabanlı kodlama aracı kullanarak eğitim almışlardır. Öğrencilere yönelik nicel veri toplama işlemi için,“Bilgi İşlemsel Düşünme Testi”ön ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin uygulama sürecine ve eğitsel drona dair görüşleri ise, araştırmacının hazırladığı“Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, mixed design ANOVA ve ilişkili örneklemler t-testi kullanılmıştır. Görüşme formu ile toplanan nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları hem deney hem de kontrol grubunun bilgi işlemsel becerilerinde artış olduğunu ortaya koymuştur. Fakat deney grubundaki öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerindeki artışın, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, dron tabanlı kodlama etkinliklerinin bilgi işlemsel düşünme becerisini geliştirmede önemli olduğunu göstermektedir. Araştırma kapsamında elde edilen nicel bulgular, dron ile yapılan öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir. Ortaokul öğrencilerinin eğitsel dron kullanımı ve kodlama eğitimleri sırasında yaşadıkları deneyimler üzerine yapılan içerik analizinin sonuçlarında ise, öğrenci deneyimlerinin eğlence ve motivasyon, özgüven ve başarı hissi, takım çalışması, problem çözme, akademik gelişim ve geleceğe yönelik beklentiler şeklinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of using educational drones in the coding education process on students' computational thinking skills, as well as to investigate the views of students who received education with educational drones regarding the process and the use of drones. The study group consists of 60 sixth-grade students studying at a middle school in Adıyaman during the 2023-2024 academic year. The research was conducted over a period of seven weeks. A mixed-method approach was employed in the study, and the quantitative dimension used a quasi-experimental design with a static group pretest-posttest model. In the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted to gather students' views. During the experimental process, the students in the experimental group practiced using drone-based coding activities, while those in the control group received instruction using a block-based coding tool. For the collection of quantitative data, the“Computational Thinking Test”was administered as both a pretest and a posttest. The views of students regarding the implementation process and the use of educational drones were collected using an“Interview Form”prepared by the researcher. The quantitative data were analyzed using independent samples t-test, mixed design ANOVA, and paired samples t-test. Content analysis was employed for the analysis of qualitative data collected through the interview form. The results of the study revealed that both the experimental and control groups showed an increase in computational thinking skills. However, the increase in computational thinking skills of the students in the experimental group was significantly higher than that of the control group. These findings indicate that drone-based coding activities play a significant role in enhancing computational thinking skills. The quantitative findings obtained within the scope of the research demonstrate that learning activities conducted with drones substantially improved students' computational thinking skills. Statistical analysis of the experiences of middle school students regarding the use of educational drones and their coding education revealed that these experiences were related to themes such as fun and motivation, self-confidence and a sense of achievement, teamwork, problem-solving, academic development, and future expectations.