Probiyotik yer fıstığı ezmesi üretimi üzerinde bir araştırma
A research on the production of probiotic peanut butter
  1. Tez No: 897073
  2. Yazar: ESMA KADAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÜNAL TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, keçiboynuzu tozu ve probiyotik kültür ilavesinin 3 aylık depolama süreci boyunca yer fıstığı ezmesinin bazı kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada sade, keçiboynuzu tozu ilaveli ve ilavesiz probiyotik fıstık ezmesi olmak üzere 3 farklı üretim gerçekleştirilmiştir. Fıstık ezmesi üretiminde kullanılan keçiboynuzu tozunun prebiyotik ve emülsifikasyon etkisi tespit edilmiştir. Fıstık ezmelerinde, 3 aylık depolama boyunca fizikokimyasal (pH, kül, kuru madde ve yağ kaybı), mikrobiyolojik (canlı L. rhamnosus sayısı) ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of carob powder and probiotic culture addition on some quality characteristics of peanut butter during the 3-month storage period. In the study, 3 different productions were carried out: plain, probiotic peanut butter with and without carob powder. The prebiotic and emulsification effect of carob powder used in the production of peanut butter has been determined. Physicochemical (pH, ash, dry matter and fat loss), microbiological (viable cell count of L. rhamnosus) and sensory analyses were performed on peanut butters during 3 months of storage.