0-2 yaş arası çocuklarda sık görülen inek sütü proteini ve yumurta alerjisine annenin gebelikteki beslenme durumunun etkisi
The effect of the mother's nutritional status during pregnancy on cow's milk protein and egg allergy, which is common in children aged 0-2
  1. Tez No: 883051
  2. Yazar: RAMAZAN ATABERK YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; çocukta, yumurta ve inek sütü proteini alerjisinin hem annenin hem de çocuğun beslenmesi ile olan ilişkinin araştırılması ve elde edilecek sonuçlarla besin alerjisinin nedenlerine yönelik yeni bir bakış açısı kazandırmaktır amaçlanmıştır. Çalışma; 04.04.2024 - 05.07.2024 tarihleri arasında İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Alerji ve İmmünoloji polikliniğine başvuran, inek sütü proteini ya da yumurta alerjisi ya da hem inek sütü proteini hem de yumurta alerjisi tanısı alan 24 aydan küçük 54 hasta araştırma grubu ve hastane servisinde farklı nedenlerden dolayı yatan 24 aydan küçük 34 hasta sağlıklı grup olmak üzere toplam 88 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların %13,0'ünde inek sütü, %40,7'sinde yumurta %46,3'ünde ise her iki hem inek sütü hem yumurta alerjisi olduğu belirlenmiştir. Tekli alerjisi olan bireylerin oranı %53,7 iken çoklu alerjisi olan bireylerin oranı %46,3 olarak belirlenmiştir. Alerjik grupta yer alan katılımcıların %46,3,'ünün ilk gebelikten olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between egg and cow's milk protein allergy in children and the nutrition of both the mother and the child, and to provide a new perspective on the causes of food allergy with the results obtained. The study included a total of 88 patients, consisting of 54 patients younger than 24 months of age who were diagnosed with cow's milk protein or egg allergy or both cow's milk protein and egg allergy and a healthy group of 34 patients younger than 24 months of age who were hospitalized in the hospital ward for various reasons and who applied to the Department of Child Health and Diseases, Pediatric Allergy and Immunology clinic of Tepecik Training and Research Hospital of Izmir Health Sciences University between 04.04.2024 and 05.07.2024. It was determined that 13.0% of the participants had cow's milk allergy, 40.7% had egg allergy, and 46.3% had both cow's milk and egg allergy. The rate of individuals with single allergies was determined as 53.7%, while the rate of individuals with multiple allergies was determined as 46.3%. It was determined that 46.3% of the participants in the allergic group were from their first pregnancy.