Dynamics of the homotrimeric tolc transmembrane protein
Homotrimerik tolc transmembran proteininin dinamiği
- Tez No: 897077
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biophysics, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dışa atım aracılı β-laktam direnci, çeşitli β-laktam antibiyotiklerinin klinik çalışmalarda patojenik bakterilere karşı antibiyotik etkinliğini zayıflatarak halk sağlığını tehlikeye atmaktadır. Yapısal ve işlevsel analizler, Gram-negatif bakterilerde TolC proteininin antibiyotikler, bakteriyosinler ve fajlar için bir kanal olarak kullanıldığını, bakterinin duyarlılığı ve virülansı üzerindeki rolünü aydınlatmıştır. Bu çalışma, deneysel ve hesaplamalı analizleri kullanarak TolC'nin aracılık ettiği β-laktam ilaç akışının kapsamlı bir incelemesidir. Hesaplamalı araştırmalarımız, ilaç içermeyen TolC proteininin moleküler dinamik benzetimlerini inceleyerek TolC'nin tek yönlü hareketlerini ortaya çıkarmış ve TolC'nin açılmasında önemli rol oynayan amino asitleri belirlemiştir. Bu bulguları doğrulamak için, TolC'nin her bir amino asidini sistematik olarak 19 diğer amino aside mutasyona uğratan ve bu mutasyonların β-laktam kaynaklı seçilim altındaki uygunluk etkilerini değerlendiren tüm gen saturasyon mutajenez deneyleri gerçekleştirildi. Oksasilin, piperasilin ve karbenisilin antibiyotik molekülleri AcrAB-TolC kompleksi tarafından dışa atılırken farklı verimliliklerde olmaları sebebiyle seçildi. Bu çalışma, üç β-laktam antibiyotiğinin TolC aracılığıyla dışa atılma süreçlerindeki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Yönlendirilmiş moleküler dinamik simülasyonları yoluyla yapılan analizler, TolC tarafından kullanılan genel ve ilaca özgü dışarı atma mekanizmalarını ortaya çıkarmıştır. TolC'nin periplazmik girişinde, değişim durumunda allosterik düzenleyici olarak dışa atma hareketini protein boyunca etkileyen kilit pozisyonlar tanımlanmıştır. Bu bulgular, TolC'nin yapısal dinamikleri hakkında değerli bilgiler sunarak çoklu ilaç direnci mekanizmalarını anlamak ve bakteriyel dışa atma mekanizmalarından kaçabilen yeni antibiyotiklerin tasarlanmasına bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Efflux-mediated β-lactam resistance poses a significant challenge to public health, undermining the effectiveness of various β-lactam antibiotics against a multitude of clinically relevant pathogenic bacteria. Structural and functional analyses have elucidated the role of the efflux protein TolC in several Gram-negative bacteria as a conduit for antibiotics, bacteriocins, and phages, impacting bacterial susceptibility and virulence. This study undertook a comprehensive examination of β-lactam drug efflux mediated by TolC, employing extensive experimental and computational analyses. Our computational investigations delved into the molecular dynamics of drug-free TolC, revealing critical unidirectional movements of the trimeric TolC and identifying residues significantly involved in TolC opening. To validate these findings, a whole-gene-saturation mutagenesis assay was conducted, systematically mutating each residue of TolC to 19 other amino acids and assessing the fitness effects of these mutations under β-lactam-induced selection. Oxacillin, piperacillin, and carbenicillin were selected for study due to their varying efficiencies in being effluxed by the AcrAB-TolC complex. This approach elucidated similarities and differences in the efflux processes of the three β-lactam antibiotics through trimeric TolC. Further analysis via steered molecular dynamics simulations unveiled general and drug-specific efflux mechanisms employed by TolC. Key positions at the periplasmic entry of TolC were identified, whose altered dynamics influence long-range efflux motions as allosteric modulators. These findings offer valuable insights into the structural dynamics of TolC, laying a foundation for understanding multidrug resistance mechanisms and informing the design of novel antibiotics capable of circumventing bacterial efflux mechanisms