Türkiye'de ileri yaş ölümlülük modellemesi
Old age mortality modeling in Türkiye
- Tez No: 897078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aktüerya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beklenen yaşam süresinin artması ve doğurganlık hızının azalması dünya genelinde yaşlı nüfus oranının gün geçtikçe artmasına sebep olmaktadır. Toplumda yaşlı nüfusun artması pek çok sosyo-ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Çalışabilir nüfusun gün geçtikçe azalması, bakıma muhtaç ve emekli olan nüfusun çoğalması sosyal güvenlik sistemini, üretimi, emeklilik ve hayat sigortası şirketlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Toplumdaki ileri yaş nüfusunun artması ekonomik ve sosyal politikalarda düzenlemeler gerektirmektedir. Bu nedenle ileri yaş nüfusunun incelenmesi ve modellenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de ileri yaş ölümlülüğünün Gompertz, Makeham Gompertz, Perks, Weibull, Beards ve Kannisto ölümlülük modelleri içinden en uygun ve en kullanışlısı ile modellemesi yapılacaktır. En uygun bulunan yöntem ile ölüm hızları 80-98 yaşları arası pürüzsüzleştirme (smoothing), 98 yaşından 120 yaşına kadar uzatılıp, elde edilen ölüm hızlarıyla 2009-2022 yılları için hayat tabloları oluşturulacaktır. Lee carter yöntemi ile ölüm hızları 2025, 2030, 2035, 2040, 2045 ve 2050 yılları için tahmin edilecek ve bu tahminlere göre oluşturulacak hayat tabloları ile gelecekte beklenen yaşam süreleri hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in life expectancy and the decrease in the fertility rate cause the proportion of the elderly population to increase day by day throughout the world. The increase in the elderly population in society causes many socio-economic problems. The decrease in the working population and the increase in the number of people in need of care and retired people negatively affect the social security system, production, pension and life insurance companies. This situation requires adjustments in economic and social policies. Therefore, examining and modeling the older age population is important. In this study, old age mortality in Türkiye will be modeled with the most appropriate and useful model among the Gompertz, Makeham Gompertz, Perks, Weibull, Beards and Kannisto mortality models. With the most appropriate method, death rates will be smoothing between the ages of 80-98, extended from the age of 98 to 120 years and life tables will be calculated for the years 2009-2022 with the new calculated death rates. With the help of the Lee Carter method, death rates will be estimated for the years 2025, 2030, 2035, 2040, 2045 ve 2050 and life expectancy will be calculated with these estimates.