Resistance spot welding of galvanized advanced high strength dp800 steel
Gelişmiş yüksek dayanımlı dp800 çeliğinin elektrik direnç punta kaynağı
- Tez No: 897079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN GÖRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmanın amacı, elektrik direnç punta kaynağı yöntemi kullanılarak elde edilen DP800 kaynak bağlantılarının kalitesine kaynak akımının etkisinin araştırılmasıdır. İş parçası olarak electrogalvanizli 1 mm kalınlığında DP800 çelik saclar kullanılmıştır. Elektrik direnç punta kaynağı yöntemi 6.5 kA ile 12.0 kA arasında 0.5 kA adım büyüklüğünde değişen kaynak akımı kullanılarak uygulanmıştır. Elektrot kuvveti ve kaynak süresi sırasıyla 3.1 kN ve 14 çevrimde sabit tutulmuştur. Kaynaklanan numuneler kaynak kalitesini ve bağlantıların mekanik performansını her kaynak akımı seviyesinde analiz etmek için çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Kaynak kesitinde mikroyapı, mikro sertlik ve çekirdek geometrisi incelenmiştir. Daha sonra, kaynak bağlantıları çekme-makaslama testine tabi tutulmuştur. Çekme yüklemesinde kırılan bağlantıların mekanik özellikleri ve kırılma tipleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak kaynak akımının kaynak kalitesine büyük etkisi olduğu görülmüştür. Kaynak akımının taşma sınırına (9.0 kA) kadar olan artışı çekirdek boyutunun artmasına ve bağlantıların mekanik özelliklerinin iyileşmesine sebep olmuştur. Ancak, taşma sınırının ötesinde kaynak akımı kullanımı tutarsız çekirdek oluşumuna ve dolayısıyla bağlantıların mekanik özelliklerinde sapmaya neden olmuştur. Sonuç olarak DP800 bağlantılarında optimum çekirdek geometrisinin ve mekanik özelliklerin 9.0 kA kaynak akımı kullanılarak elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of welding current on weld quality of DP800 joints obtained using resistance spot welding method. Electrogalvanized 1 mm thick DP800 steel sheets were used as the workpiece. Resistance spot welding method was applied using welding current varying between 6.5 kA and 12.0 kA with a step size of 0.5 kA. Electrode force and weld time kept constant at 3.1 kN and 14 cycle, respectively. Welded samples were subjected to several tests in order to analyze the weld quality and mechanical performance of the joints in each welding current level. Microstructure, microhardness and nugget geometry on the weld cross sectioning was examined. Afterwards, weld joints were exposed to tensile-shear test. Mechanical properties and failure modes of the fractured joints in tensile loading were analyzed. As a result, it was observed the welding current has a great impact on weld quality. Increase in welding current up to expulsion limit (9.0 kA) resulted in an increase in nugget size and an improvement in the mechanical properties of the joints. However, welding current usage beyond the expulsion limit resulted in inconsistent nugget formation and therefore deviation in the mechanical properties of the joints. As a result, it was found the optimum nugget geometry and the mechanical properties in the DP800 joints are obtained using 9.0 kA welding current.