Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama kullanarak kentsel yeşil alanların biyokütle-biyoenerji üretim potansiyelinin tahmini
Estimation of biomass-bioenergy production potential of urban green areas using geographic information systems and remote sensing
- Tez No: 897086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Artan enerji talepleri ve çevresel kaygılar nedeniyle, yakıt verimliliğinin arttırılması ve yakıt değerinin en üst düzeye çıkarılması çok önemlidir. Bu çalışma, İstanbul Beylikdüzü ilçesinin mevcut enerji kullanımını ve biyokütle enerjisi potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 2022 yılında ilçede 182,420 doğalgaz aboneliği bulunmakta ve yaklaşık 409,347 kişiye doğalgaz sağlanmaktadır. Doğalgaz tüketimi ve biyokütle enerjisi hesaplamaları için çeşitli veri kaynakları ve yöntemler kullanılmıştır. Araştırmada, mevcut yeşil alanların enerji bitkileri ile değerlendirilmesi durumunda doğal doğalgazın yalnızca %1,26'sının yerini alabileceği bulunmuştur. Tüm ekilebilir araziler kullanıldığında ise bu oran %9,26'ya çıkmaktadır. Mevcut tüketim rejimiyle, her abonelik başına 1939 m²'lik bir biyokütle üretim alanı gerekmektedir. Çalışma sonucunda, İstanbul Beylikdüzü'nde sürdürülebilir biyokütle enerjisiyle ısıtma ve sıcak su sağlanabilecek maksimum abonelik sayısının 11,488 adet olduğu belirlenmiştir. Ancak, mevcut abonelik sayısı olan 182,420 bu sınırı aşmaktadır. Bu tür değerlendirmeler için, arazi kullanımı ve özel tahsisler dikkate alınarak daha detaylı planlama gerektirmektedir. Şehir planlamasında yeşil enerji açısından sürdürebilirlik sağlanması için elverişli bir model de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to increasing energy demands and environmental concerns, improving fuel efficiency and maximizing fuel value is crucial. This study aims to evaluate the current energy use and biomass energy potential of Istanbul Beylikdüzü district. In 2022, there are 182,420 natural gas subscriptions in the district and natural gas is provided to approximately 409,347 people. Various data sources and methods have been used for natural gas consumption and biomass energy calculations. The research found that if existing green areas are utilized with energy plants, only 1.26% of natural gas can be replaced. When all arable land is used, this rate increases to 9.26%. With the current consumption regime, a biomass production area of 1939 m² is required per subscription. As a result of the study, it was determined that the maximum number of subscriptions that could provide heating and hot water with sustainable biomass energy in Beylikdüzü was 11,488. However, the current number of subscriptions, 182,420, exceeds this limit. Such assessments require more detailed planning, taking into account land use and specific allocations. A suitable model has also been put forward to ensure sustainability in terms of green energy in city planning.