E-ticaret sitelerindeki indirim günlerinin kadın tüketicilerin satın alma niyetine etkisi
The effect of discount days in e-commerce sites on female consumers purchase intention
- Tez No: 897085
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
E-ticaret, dijital ortamda etkin bir hedefleme ve iletişim stratejisi sağlayarak, maliyet etkinliği ve pazar erişimini artırmaktadır. İşletmelerin rekabet avantajlarını sürdürmeleri ve pazar paylarını artırmaları için sürekli adaptasyon ve stratejik yenilikler gerektirmektedir. E-ticaret üzerinden yapılan satın alma davranışlarını izlemek ve takip etmek işletmeler daha iyi aksiyon almasını sağlamaktadır. Tutundurma faaliyetlerinden biri olan indirim günleri de bu aşamada önemli etkiler sağlamaktadır. Tüketiciyi hızlı bir satın alma eylemine geçirme, doğru zamanda doğru tüketicilere ve doğru fiyatlarla ürünlere indirim yapmak gerekmektedir. Bu bağlamda e-ticaret sitelerinin yaptığı indirim günleri, hem markaya hem de tüketiciye fayda sağladığı düşünülmektedir. Böylece e-ticaret siteleri indirim günleri hazırlayarak tüketicilerin satın alma niyetini etkileyebileceği düşüncesiyle bu çalışmanın amacı ortaya koyulmaktadır. Bu araştırmanın odak noktası, kadınların satın alma niyetlerinin değerlendirilmesi ve yorumlanması üzerinedir. Araştırmanın temel problemi,“E-ticaret sitelerindeki indirim günlerinde kadın tüketicilerin satın alma niyetine etkisi var mıdır?”, alt problem durumu“E-ticaret sitelerindeki indirim günlerinde kadın tüketicilerin(ekonomik, kaliteli alımlar, alışveriş kolaylığı, değer/takdir, keşfetme ve eğlence)indirim günleri faktörlerinin satın alma niyetine etkisi var mıdır?”, şeklinde tanımlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma, kadın katılımcıların satın alma niyetini etkileme de ekonomik, kaliteli alımlar, alışveriş kolaylığı, değer/takdir, keşfetme ve eğlence faktörlerinin etkisini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
E-commerce enhances cost efficiency and market access by providing effective targeting and communication strategy in the digital environment. The digital environment necessitates continuous adaptation and strategic innovations for businesses to maintain their competitive advantages and increase their market shares. Monitoring and tracking purchasing behavior through e-commerce enables businesses to take better action. One of the marketing promotional activities, such as discount days, also plays a significant role in this phase. It is essential to encourage consumers to make swift purchasing decisions by offering discounts on products at the right time, to the right consumers, and at the right prices. In this context, it is believed that the discount days organized by e-commerce sites benefit both the brand and the consumer. Therefore, the purpose of this study emerges from the idea that e-commerce sites can influence consumers' purchasing intentions by preparing discount days. This research focuses on evaluating and interpreting women's purchasing intentions.. The main research problem is defined as,“Is there an impact on women's purchasing intentions during discount days on e-commerce sites?”The sub-problem is articulated as,“Do factors related to discount days (economic, quality purchases, shopping convenience, value/appreciation, exploration, and entertainment) influence women's purchasing intentions during discount days on e-commerce sites?”In this context, the research aims to understand the effects of the factors of economic benefits, quality purchases, shopping convenience, value/appreciation, exploration, and entertainment on the purchasing intentions of female participants.