Secularism as a life style in the 2000s in urban Turkey: The formation and performance of secular way of life among lower-middle classes in Ankara, a case study
2000'lerde kentsel Türkiye'de bir yaşam tarzı olarak laiklik: Ankara'daki alt-orta sınıflar arasında laik yaşam tarzının oluşumu ve performansı, bir vaka çalışması
  1. Tez No: 897087
  2. Yazar: AYSUN GÜNEŞ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAKTANBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Ankara ilinin alt-orta sınıf mahallelerinden biri olan Batıkent'te kendini laik olarak tanımlayan ailelerin yaşam tarzlarını ve kültürel değerlerini incelemektedir. Kendilerini laik olarak tanımlayan alt-orta sınıf ailelere odaklanan bu çalışma, günlük yaşamlarında farklı dini ve kültürel değerlerle olan ilişkilerini ve müzakere yöntemlerini araştırmaktadır. 8 aylık bir etnografik saha çalışması aracılığıyla, bu ailelerin laikliği benimsemelerine rağmen dini inançlara da kayıtsız olmadıkları gözlemlenmiştir. Siyasi söylemin din ve laikliği iki ayrı kutup olarak sunması sonucu laikliğin elit bir fenomen olarak algılanmasına karşı çıkarak, bu çalışma laikliğin Türkiye'deki çeşitli sosyal sınıflar arasındaki yaygınlığını ortaya koymaktadır. Yaşam tarzlarını Atatürkçü değerler ekseninde tanımlayan bu aileler laikliği dini pratiklerinin bir güvencesi olarak tanımlamaktadır. Atatürkçü değerler olarak modern bir zihniyeti, eğitimi ve cinsiyet eşitliğini seküler yaşam tarzlarının ana bileşenleri olarak vurgulamaktadırlar ki ben buna alt-orta sınıf seküler habitusu diyorum. Atatürkçülük ve laiklikle iç içe geçmiş kimlikler oluşturarak, bu bireyler Türkiye toplumu içinde önemli bir karşı anlatı oluşturuyorlar.
Özet (Çeviri)
This study is an exploration of the secular lifestyle and cultural values of lower-middle-class families in Batıkent, Ankara, Turkey. Focusing on a group who identify as secular, the thesis examines how they negotiate diverse religious and cultural influences in their Daily lives. Through an 8-month ethnographic fieldwork, I observed that these families, while embracing secularism, also are not indifference to religious beliefs. Challenging the stereotype of secularism as an elite phenomenon perpetuated by the political discourse on the secular-religious divide, this study reveals its prevalence among various social classes in Turkey. These families, rooted in Atatürkist values, define secularism as a safeguard for their religious practices. They emphasize a modern mindset, education, and gender equality as key components of their secular lifestyle which I call as lower-middle class secular habitus. By constructing identities intertwined with Atatürkism and secularism, these individuals form a significant counter-narrative within Turkish society. This research contributes to a deeper understanding of secularism in Turkey, demonstrating its complex and multifaceted nature, especially among the lower-middle class.