Türk siyasal kültürü ve liderlik kavramı üzerine bir inceleme
A research on Turkish political culture and the concept of leadership
  1. Tez No: 897112
  2. Yazar: FATIMA NUR ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, sosyoloji ve siyaset bilimi disiplinlerinde kültür, siyasal kültür ve liderlik kavramlarını içeren bir çalışma olarak nitelendirilebilir. Türk siyasal kültürü, uzun bir tarihsel süreç boyunca çeşitli dinamiklerin etkisi altında şekillenmiştir. Bu bağlamda, kültürel içerik liderlik anlayışından toplumsal normlara kadar geniş bir yelpazede kendini göstermektedir. Araştırmanın genel amacı, toplumun kültürel dinamiklerini, siyasi sistemlerin işleyişini ve bireylerin siyasi lider tercihlerini anlama çabasını kapsayan geniş bir perspektif sunmaktır. Kültür kavramı, farklı coğrafyalarda ve tarihsel bağlamlarda şekillenir ve çeşitli yaklaşımlar tarafından incelenmiştir. Tezin özeti, Türk siyasal kültürünün temel öğelerine odaklanarak, liderlik paradigmalarının ve kültürel unsurların Türk siyasetindeki rolünü anlamaya yönelik bir çaba sunmaktadır. Bu çaba, Türkiye'nin siyasi geçmişi ve bugünü hakkında daha derin bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tez, Türk siyasal kültürü bağlamında liderlik konusunu geniş bir şekilde ele almış, aynı zamanda Türkiye'nin siyasi geçmişi, kültürel çeşitliliği, tarihsel deneyimleri, öğrenci hareketleri ve darbelerin siyasal kültüre etkilerini açıklamıştır. Bu çalışma, Türk siyasal kültürünü analiz ederek liderlik kavramını ve liderin özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Liderlik, Türk siyasal kültürü içinde nasıl tanımlanmış ve algılanmıştır? Liderlerin özellikleri, toplumun beklentileri ve siyasi süreçler arasındaki ilişkiler nasıl şekillenmiştir? Bu soruların yanıtları, Türk siyasal kültürü ile liderlik arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışma, kültür kavramından başlayarak Türk siyasal kültürü ve liderlik içeriği hakkında daha derin bir anlayış sunarak, Türkiye'nin siyasi kültürünü inceleyen araştırmacılara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study can be defined as a research that encompasses the concepts of culture, political culture, and leadership in the fields of sociology and political science. Turkish political culture has been shaped by various dynamics over a long historical process. In this sense, the cultural content ranges from the understanding of leadership to societal norms. The research topic broadly aims to understand the cultural dynamics of society, the functioning of political systems, and individual preferences for political leaders. The concept of culture evolves differently in various geographical and historical contexts and has been approached from various perspectives. The summary of the thesis delves into the essence of Turkish political culture, making an effort to understand the role of leadership paradigms and cultural elements in Turkish politics. This endeavor aims to contribute to a deeper understanding of Turkey's political past and present. The thesis extensively explores the topic of leadership within the context of Turkish political culture, while also explaining Turkey's political history, cultural diversity, and historical experiences, including the impact of student movements and coups on political culture. By analyzing Turkish political culture, this study aims to examine the concept of leadership and the characteristics attributed to leaders. How has leadership been defined and perceived within Turkish political culture? How have the characteristics of leaders been shaped in relation to societal expectations and political processes? Answers to these questions will help us understand the connection between Turkish political culture and leadership. Ultimately, this work sheds light on Turkey's political culture by starting with the concept of culture and providing a deeper insight into the content of leadership, serving as a guide for researchers studying Turkey's political culture.